Výstava Tři perly UNESCO zahájí Masarykovy dny na Univerzitním centru v Telči

Vernisáž výstavy Tři perly UNESCO (podrobněji v tiskové zprávě), pořádaná pod záštitou starosty Telče Romana Fabeše, a přednáška o mediální gramotnosti, kterou společně chystají univerzitní a městská knihovna v Telči – to jsou akce, kterými se Univerzitní centrum MU v Telči symbolicky přidává k Masarykovým dnům, pořádaných na začátku března Masarykovou univerzitou.

20. 2. 2020

„Tématem letošního prvního ročníku brněnských Masarykových dnů, kterými si připomínáme 170. výročí narození TGM, jsou hovory o demokracii,“ říká k události ředitel UC Telč Jaroslav Makovec, „my jsme se v Telči ale Hovorům hodně věnovali v loňském roce při stoletých oslavách založení naší univerzity. Masarykovy dny jsme tedy pojali trochu jinak a chceme při nich hlavně upozornit na některé univerzitní aktivity propojené s telčským univerzitním centrem. Výstava připravená pedagogy Filozofické fakulty a přednáška studentů Fakulty sociálních studií sdružených v projektu Zvol si info jsou k tomu naprosto ideální,“ dodává.

První událostí bude putovní výstava Tři perly UNESCO Telč – Zelená Hora – Třebíč. Expozice obsáhne památky v Kraji Vysočina, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Její realizaci zajišťuje společně s Univerzitním centrem a městem Telč nakladatelství FOIBOS BOOKS, které tak navazuje i na své publikace o památkách UNESCO v ČR, vydávaných za podpory ministerstva kultury ČR a Kraje Vysočina. Výstavu připravil kolektiv autorů z Filozofické fakulty MU: Prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc., doc. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D, PhDr. Rudolf Fišer a Mgr. Jan Galeta. Záštitu nad výstavou převzal starosta Telče Roman Fabeš.
Vernisáž výstavy se koná v pondělí 24. února od 16 hodin v prostorách u knihovny Univerzitního centra MU v Telči.
Výstava potrvá až do 24. března a bude přístupná každý den od 9 do 17 hodin.

Druhou událostí bude přednáška MOZKEM PROTI FAKE NEWS, která se koná ve středu 4. března od 17:30 v knihovně Univerzitního centra MU v Telči. Na přednášce, kterou společně pořádají univerzitní a městská knihovna v Telči se dozvíte, jak se vyznat v dnešním složitém informačním světě, na co si dát pozor a jak se nenechat vodit za nos. Přednášet budou studenti Masarykovy univerzity z projektu https://zvolsi.info, které nebavilo dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými (dez)informacemi. V roce 2016 sepsali Surfařova průvodce po internetu a vytvořili přednášku s workshopem, se kterou vyrazili na tour do škol po celém Česku a Slovensku. Za své aktivity, prezentované mimo jiné i odborníkům ve Vídni nebo Washingtonu, získali ocenění Gratias Tibi či Cenu rektora Masarykovy univerzity za aktivní rozvoj občanské společnosti a obsadili 3. místo v mezinárodní soutěži pořádané Facebookem.

Obě akce mají volný vstup a jsou určeny pro širokou veřejnost.

Více o Masarykových dnech v Brně: https://masarykovydny.cz