Masarykova univerzita tehdy investovala do opravy jedné z nejvýraznějších telčských budov více než 150 milionů korun, z velké části získaných v rámci 2. výzvy Finančních mechanismů EHP/Norska (tzn. Norských fondů). Projekt „Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu – Středoevropské centrum pro kulturní dědictví“ byl největším projektem svého druhu.
Masarykova univerzita získala v Telči, a tím i v Kraji Vysočina, svůj pevný bod, který má určitý nezpochybnitelný společenský dopad na dění v tomto regionu. A s využitím a rozvojem Univerzitního centra počítá i ve svém Strategickém záměru na období 2021-28, kde je součástí řady aktivit chystaných v rámci Kulturního centra Masarykovy univerzity.
V posledních letech se podařilo prostory více otevřít i pro telčskou veřejnost. Telč tak získala v podobě nádvoří a univerzitní kavárny nejen příjemné prostředí, ale ve společné produkci univerzitní knihovny a našich partnerů a kolegů, zejména z telčské pobočky NPÚ či Muzejního spolku a Muzea Vysočiny Jihlava, také řadu kulturně-vzdělávacích akcí.
Právě spolupráce s institucemi v Telči představuje velký potenciál do budoucna a na čem chceme stavět i po skončení udržitelnosti projektu v příštím roce. Klíčovým partnerem je samozřejmě město Telč, bez kterého by působení univerzity v Telči nemělo smysl. Společné projekty ale chystáme i s dalšími institucemi. Již v roce 2018 jsme podepsali memorandum o spolupráci šesti významných vzdělávacích a výzkumných institucí (Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR). Tím byl formálně dokončen vznik úspěšného, mezinárodně a oborově široce rozkročeného projektu SCOLA TELCZ. Obdobnou blízkou formu kooperace stvrdila také dohoda o spolupráci mezi Krajem Vysočina, Spolkovou zemí Dolní Rakousko, Dunajskou univerzitou v Kremži a Masarykovou univerzitou, podepsaná v rámci setkání čtyř hejtmanů v Telči v loňském roce.
Především jsme ale hrdí nato, že Telč je stále více vyhledávanou destinací našich studentů a zaměstnanců i dalších vzdělávacích či komerčních institucí a subjektů. V průběhu deseti let u nás proběhlo více než 950 vzdělávacích či kulturních akcí, z toho skoro polovina byla vícedenních. Ubytovali jsme přes 10 tisíc návštěvníků, opět většinou na více než jednu noc. Řada akcí se stala tradičními. Za všechny jmenujme: Francouzsko-českou hudební akademii, konferenci Hodnocení kvality vysokých škol (HKVŠ), konferenci pro mladé právníky (COFOLA), Letní jazykové kurzy, školu pro pedagogické pracovníky Kraje Vysočina, Diplomatickou akademii, The John Marshall Law School a další.
Samostatnou kapitolou je naše Univerzita třetího věku, kterou v Telči Masarykova univerzita provozuje již od roku 2006. Přestože v posledním roce byla vzhledem k protiepidemickým opatřením přerušena, v rámci naší univerzity patří telčská U3V k respektovaným a oceňovaným projektům. Jsme na naši Univerzitu třetího věku velmi pyšní! Nejen vzhledem k počtu posluchačů (skoro 100 pravidelných, někdy i z dalekého okolí, např. Znojmo, Nové Město na Moravě apod.), zaměření a kvalitě výukových programů ze strany telčské pobočky NPÚ, ale i k velkému kulturnímu a společenskému přínosu pro celý region a těšíme se na její další rozvoj, jakmile to bude jen trochu možné.
Současná situace a platná protiepidemická opatření bohužel nepřejí setkávání ani oslavám. Proto dovolte abychom jen poděkovali. Na prvním místě, za velkou podporu, naší Masarykově univerzitě včele s rektorem Martinem Barešem a prorektorem Jiřím Hanušem a kvestorkou Martou Valešovou. Zapomenout, ale nesmíme ani na bývalého ředitele Josefa Plucara a bývalého starostu Telče a senátora Václava Jehličku, kteří se o zdárné provedení rekonstrukce tehdy nejvíce zasadili. Zároveň děkujeme i dnes již bývalému starostovi Telče Romanovi Fabešovi za velkou podporu a férovou spolupráci, díky které je Telč na univerzitní mapě ČR. Za skvělou spolupráci děkujeme i všem kolegyním a kolegům i z dalších nejen telčských institucí. Opravdu to není samozřejmost! Nejvíce ale děkujeme vám, našim návštěvníkům. Za to, že k našim prostorům neztrácíte svůj vztah. Areál bývalých jezuitských kolejí je unikátní stavba, je to dominanta Telče a pevně věříme, že i v dalších letech zůstane místem pro kulturu a vzdělávání tak, jak tomu bylo téměř po celou dobu její více než tří set leté historie.
Projděte si prostory UCT ve virtuální prohlídce (realizace v roce 2020)