Letní instalace významného slavonického sochaře, řezbáře a restaurátora na nádvoří Univerzitního centra
Jiří Netík patří k mimořádným uměleckým osobnostem přelomu 20. a 21. století.
V telčském Univerzitním centru Masarykovy univerzity se pod názvem Setkání s…. uskuteční série diskusních odpolední, kterou pořádá Kulturní centrum Masarykovy univerzity spolu s festivalem Prázdniny v Telči. Hosty budou významné osobnosti společenského a kulturního života: Ladislav Špaček, David Vávra, Zbigniew Czendlik a Dana Drábová.
Akademický život se o prázdninách pomyslně přesouvá do Telče, kde již více než dvacet let působí Univerzitní centrum Masarykovy univerzity. Vedle vzdělávacích a dalších akcí se o letošních prázdninách opět stane také místem diskusních setkání, která se díky životním a profesním zkušenostem hostů, mohou stát obohacujícím prvkem populárního festivalu Prázdniny v Telči. „Čekají nás milá neformální setkání se známými osobnostmi, se kterými se budeme společně zamýšlet nad aktuálními i věčnými tématy,“ říká Jaroslav Makovec, ředitel UC MU a dodává: „Poprvé proběhly tyto besedy v minulém roce a setkaly se velkým zájmem návštěvníků.“ Masarykova univerzita tak i těmito aktivitami potvrzuje své poslání moderní vzdělávací a kulturní instituce 21. století.
V úterý 29. července se uskuteční první Setkání s…. Ladislavem Špačkem a tématem bude „Deset let s Václavem Havlem!“, v pátek 1. srpna proběhne beseda s Davidem Vávrou na téma „Může člověk žít bez svobody?!“. V týdnu následujícím – v úterý 5. srpna bude hostem Setkání s…. Zbigniew Czendlik s tématem „Potřebuje člověk 21. století Boha?!“ a cyklus besed uzavře ve čtvrtek 7. srpna Dana Drábová s diskusí nazvanou „Jaderná energie: požehnání nebo prokletí?!“.
Moderátorkou bude Ivana Chmel Denčevová (Český rozhlas Plus), diskusní setkání se uskuteční v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, vždy od 16 hodin.
Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace.
Ladislav Špaček
Spisovatel, bývalý televizní moderátor, odborník na společenskou etiketu a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla. Působil jako vysokoškolský učitel na FF UK, od roku 1990 začal pracovat v Československé televizi jako redaktor a moderátor. Od roku 1992 byl mluvčím prezidenta Halva, se kterým navštívil přes padesát zemí světa. Je autorem řady publikací, nejčastěji s tématem etikety a v tomto oboru působí také jako konzultant.
David Vávra
Architekt, spisovatel, herec a moderátor. Založil alternativní divadlo Sklep, účinkoval v desítkách filmů a spolupracoval na televizním seriálu Šumná města a poté Šumné stopy. Je autorem řady architektonických prací, včetně interiérů a scénografických projektů.
Zbigniew Czendlik
Římsko-katolický kněz, moderátor a publicista. Je polského původu, působí na faře v Lanškrouně. K jeho aktivitám patří také moderování, např. v pořadu Uchem jehly či U Pastýře. Cenu čtenářů Magnesia Litera získal knižní rozhovor Postel, hospoda, kostel, který s ním vedla Markéta Zahradníčková.
Dana Drábová
Jaderná inženýrka, která je od roku 1999 předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vystudovala jadernou a inženýrskou fakultu, oboru jaderné fyzika se věnovala i v navazujícím doktorském studiu. Je držitelkou několika čestných doktorátů, medaili Za zásluhy I. stupně obdržela od prezidenta Miloše Zemana a posledním jejím oceněním je Záslužný kříž udělený ministryní obrany za podporu Ukrajiny proti ruské invazi.
Jiří Netík patří k mimořádným uměleckým osobnostem přelomu 20. a 21. století.
První polovina roku utekla jako voda a už jsou tu opět velké letní prázdniny a s nimi i souhrn informací a pozvánek v našich prázdninových Zprávičkách z Univerzitního centra.