Univerzitní centrum připomene 101 let Československa filmem Hovory s TGM a setkáním s tvůrci, začíná podzimní filmový klub UCT

24. 10. 2019

Sté prvé výročí vzniku Československa připomene Masarykova univerzita v Telči promítáním snímku Hovory s TGM, jehož byla hlavním partnerem. Ve svém telčském Univerzitním centru tím zahájí podzimní program filmového klubu a veřejnost bude mít možnost nejen zhlédnout film, ale poté se i setkat a diskutovat s jeho tvůrci režisérem Jakubem Červenkou a hercem Janem Budařem. Projekce proběhne v úterý 29. října od 18:00 v Historickém sále Univerzitního centra v Telči. Vstupné dobrovolné.

„I když je to pochopitelné, trochu mě mrzí, že po loňských velkolepých oslavách se letos té krásné československé stojedničce věnuje méně pozornosti. Tím větší radost mám, že to neplatí o naší univerzitě,“ říká k chystané projekci ředitel Univerzitního centra v Telči Jaroslav Makovec, „určitě bych chtěl všechny pozvat k nám do Telče. Myslím, že možnost setkat se a pohovořit s Janem Budařem, coby Karlem Čapkem, je úžasně lákavá nabídka. Lepší zahájení filmového klubu jsme si snad ani nemohli přát,“ dodává.

Hovory s TGM odkazují na knižní rozhovor Karla Čapka s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, snímek, ale přináší na plátno i napětí, emoce a střet dvou významných mužů. Oba slavní muži se potkávají v zámecké zahradě poté, co spolu rok pracovali na knize rozhovorů. Karel Čapek vyhledá prezidenta Masaryka, kterému chce nabídnout část honoráře za knihu, která vzniká k 10. výročí stále mladé republiky. Prezident ale není v dobrém rozmaru, jeho dcera mu totiž zakázala knihu vydat. Čapek nemůže nechat celou situaci bez odezvy a je vtažen do vzrušené a dramatické debaty o světě, o politice i politicích, o Češích, i do osobní debaty o lásce, o ženách a zradách. Masaryk ukazuje, že není pouze tatíček zakladatel a chladná ikona z učebnic, ale muž z masa a kostí. Vedle svých dějotvorných myšlenek odhaluje schopnost intrik a hovoří i o svém mileneckém poměru a znovuobjevené sexualitě.

Film, který režíroval Jakub Červenka, se natáčel v autentickém prostředí Zámku Topoľčianky, kde Čapek s Masarykem své debaty skutečně vedli. Vznikl podle scénáře Pavla Kosatíka a za kamerou stál Jan Malíř.

Filmový klub UCT funguje při Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči od letošního února. Jeho cílem není jen promítat filmy, ale pokouší se vytvářet otevřený prostor, kde je možné o filmech i aktivně diskutovat. Soustředí se především na art a dokumentární filmy, které se věnují ožehavým celospolečenským tématům. Promítání je každý pátek a aktuální program je možné najít na stránkách filmového klubu.

Hovory s TGM (2018) - trailer
Plakát a tisková zpráva ve formátu pdf.

Kontakt:
David Dittrich, dramaturg FK UCT, tel. 739 921 115, mail: dadittr@outlook.com
www.facebook.com/UniverzitnicentrumTelc

Více článků

Přehled všech článků