Prosincové Zprávy z Univerzitního centra
Byl to dlouhý rok, ve kterém jsme především oslavili 20 let působení Masarykovy univerzity v Telči. Ale stále ještě nekončí, naše zprávičky vám prozradí, co nás letos ještě čeká.
Putovní výstavní expozice „Tři perly UNESCO Telč – Zelená Hora – Třebíč“ v Kraji Vysočina, která obsáhla památky v Kraji Vysočina zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, a která měla vernisáž 24. února 2020 v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, je nyní k vidění v obsáhlé fotogalerii.
„Při vernisáži, pořádané pod záštitou starosty Telče Romana Fabeše na začátku března, nikdo netušil, že výstavní prostory se pro veřejnost záhy uzavřou,“ říká k nově poskytnuté možnosti ředitel UC Telč Jaroslav Makovec, „s laskavým svolením autorů výstavy z nakladatelství FOIBOS BOOKS však máte možnost prohlédnout si jednotlivé panely alespoň v obsáhlé fotogalerii,“ dodává.
Realizace výstavních expozicí navazuje na publikace o památkách UNESCO v ČR vydávané nakladatelstvím FOIBOS BOOKS za podpory ministerstva kultury ČR.
Historické jádro města Telče (zapsáno v r. 1992) jednoho z nejkrásnějších měst České republiky, představuje jedinečné celistvě dochované drobnější středověké město s vodním opevněním, dominantním zámkem dochovaným v podobě pozdně gotických a renesančních přestaveb a s mimořádně působivými frontami městských domů renesančního a barokního tvarosloví kolem náměstí. Původní královská vodní pevnost, která byla založena ve 13. století na křižovatce velmi frekventovaných obchodních cest.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou (zapsáno v r. 1994) byl na počest českého světce postaven na počátku 18. století z podnětu opata zdejšího cisterciáckého kláštera. Autorem jedinečného půdorysného a hmotového řešení kostela a celého areálu byl geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichl. Památka na seznamu UNESCO reprezentuje originální invenci českého gotizujícího baroka první čtvrtiny 18. století. Pro stavbu v barokně-gotickém stylu je charakteristická kompozice pěticípé hvězdy (půdorys má tvar hvězdy, kostel má pět východů, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů). Výstava seznamuje rovněž s dalšími stavbami Santiniho na Žďársku.
Soubor památek v městské památkové zóně v Třebíči (zapsáno r. 2003) zahrnuje bývalou židovskou čtvrť Zámostí, židovský hřbitov severně od této čtvrti a baziliku sv. Prokopa jako součást bývalého kláštera benediktinů v Třebíči a nyní také zámek.
Podle názoru historiků umění patří bazilika sv. Prokopa „k největším a nejpozoruhodnějším stavebním monumentům 13. století nejen v českých zemích, ale v celé Evropě“. Zachoval se jako jedinečná a současně ojedinělá památka po benediktinském klášteře Panny Marie.
Židovská čtvrť, mimořádně uceleně zachovaná v působivém prostředí mezi řekou a skalním masivem severně od vlastního centra Třebíče, se rozvíjela od středověku do 20. století. Tajemná atmosféra křivolakých uliček, temných zákoutí a klenutých průchodů a dalších charakteristických prvků na vás dýchne v židovské čtvrti, která je nyní považována za výjimečný architektonický celek nejen v Evropě, ale i ve světě. Do dnešní doby zde bylo zbořeno pouze pět domů.
Putovní výstava poputuje z Telče do Žďáru na Sázavou a Třebíče. Poslední prezentace se uskuteční v Praze. Samozřejmě za předpokladu, že se uvolní opatření v souvislosti s bojem proti nákaze koronaviru.
Realizace výstavy:
FOIBOS BOOKS ve spolupráci s Krajem Vysočina, městy Telč, Žďár nad Sázavou, Třebíč
Autoři:
kolektiv autorů z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc., doc. Mgr. Ondřej Jakubec, Ph.D, PhDr. Rudolf Fišer, Mgr. Jan Galeta
Kontakty:
FOIBOS BOOKS, e-mail: info@foibos.cz, www.slavnestavby.cz
Dr. Oldřich Janota, tel.: 608 029 741, e-mail: janota@foibos.cz
Kotěrovo centrum architektury o.p.s., Vilová 11, 100 00 Praha 10,
tel.: +420 274 777 305, e-mail: info@slavnevily.cz, www.slavnevily.cz
Univerzitní centrum Telč
Mgr. Jaroslav Makovec, makovec@rect.muni.cz, tel.: 777 119 220