Tajemství jezuitského labyrintu v Telči

Letošní Noc vědců má podtitul „Tajemství“. Areál bývalé jezuitské koleje v Telči skrývá nejedno tajemství, které vám poodhalíme právě během letošního ročníku.

17. 8. 2023

„„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.“

Noc vědců 2023

Také letos spojí na Noc vědců své síly vědci i studenti z více telčských institucí a promění bývalou jezuitskou kolej v tajemné centrum vědy a poznávání. Studenti gymnázia předvedou vybrané pokusy v oborech chemie, fyziky či biologie. Zájemci z řad publika budou mít sami možnost sledovat pod mikroskopem ukázky trvalých a dočasných mikroskopických preparátů.

Odborní pracovníci z telčské pobočky Národního památkového ústavu předvedou možnosti využití UV záření při odhalování lidskému oku neviditelných stop, jak je znáte asi z kriminálních filmů, kde jej využívají kriminalisté. S jeho pomocí můžete i vy poznat falešné bankovky, nalézt skvrny, které zanechala na koberci v obýváku vaše kočka či jiné zvířátko. S jeho využitím můžeme rozpoznat a rozlišit provedené povrchové úpravy, odhalit provedené retuše a přemalby, rozpoznat mladší povrchové úpravy od starších. UV záření je proto využíváno i k šetrnému průzkumu uměleckých a uměleckořemeslných děl.

Pod vedením vědců z telčské pobočky Akademie věd bude zase možné vyzkoušet si práci s termokamerou, pomocí které můžete odhalit počty lidí za stěnou niž byste je museli vidět nebo poznat, která káva z univerzitní kavárny má dobrou teplotu, aniž byste ji museli ochutnávat.

Masarykova univerzita letos v Telči otevřela fantastickou expozici malířky Míly Doleželové. V rámci Noci vědců poodhalíme několik tajemství z jejího uměleckého i soukromého života a v našem výtvarném ateliéru bude možné i ledacos si prakticky vyzkoušet a namalovat. Zkrátka nepřijdou ani milovníci humanitních věd, pro které bude připravena přednáška o tajemstvích hraběnky Františky Slavatové, která před 375 lety do Telče jezuity pozvala, a díky které zde dnes máme jezuitskou kolej. Některá její tajemná zákoutí si bude možné prohlédnout při komentované prohlídce, která nemůže končit jinde, než v Haasově univerzitní cukrárně…Prostě Noc vědců, jak se patří!

Noc vědců se uskuteční v pátek 6. října 2023 od 18:00 hod. v budově Univerzitního centra Telč.