Stálá expozice Míly Doleželové v Telči otevřena

Od soboty 17. června 2023 je v telčském Univerzitním centru Masarykovy univerzity otevřena stálá Expozice Míly Doleželové. Představeno je zde dílo této výjimečné umělkyně a také dílo jejího manžela výtvarníka Jiřího Mareše, spolu s jejich životní příběhem ilustrovaným řadou unikátních osobních dokumentů. Součástí expozice jsou ateliéry hudebně-pohybový a výtvarný, ve kterých budou probíhat workshopy.

19. 6. 2023

Malířka Míla Doleželová (1922–1993) prožila v okolí Javořice více než polovinu svého života, posledních dvacet let pak přímo v Telči. Jejím přáním bylo, aby její dílo právě v Telči zůstalo. Splnění tohoto přání trvalo více než třicet let a v loňském roce díky dohodě s majiteli obrazů, Českou dominikánskou provincií, byla dohodnuta zápůjčka a v témže roce UC MU obdrželo grant z fondů EHP 2014–2021. V univerzitním komplexu, bývalé jezuitské koleji, tak vzniklo nejen významné a ojedinělé kulturní centrum, ale také další centrum vzdělávání a výchovy. „Umění a kultura jsou spojnicemi, které dokáží oslovit člověka. Záměrem Univerzitního centra Masarykovy univerzity je smysluplné komunitní centrum, které bude sloužit nejširší veřejnosti města, regionu i turistům,“ říká ředitel UC MU Jaroslav Makovec a dodává: „Ateliéry, které jsou součástí expozice, otevíráme v letních měsících pro širokou veřejnost, takže mohou dětští návštěvníci za asistence proškoleného pracovníka sami vyzkoušet své výtvarné schopnosti. Od září pak budou v ateliérech probíhat výtvarné workshopy pro žáky základních a středních škol.“

Tyto aktivity souvisejí také s pojetím Masarykovy univerzity, která řadou svých aktivit potvrzuje své poslání moderní vzdělávací a kulturní instituce 21. století. Prorektor univerzity prof. Jiří Hanuš ve svém vystoupení řekl: „Jsem opravdu potěšen a dokonce překvapen, jak působivou expozici Míly Doleželové se podařilo umístit v Univerzitním centru v Telči. Malířka, univerzita i Telč si takovou vynikající výstavu zaslouží.“ Vernisáž zahájil norský velvyslanec Victor C. Rønneberg, který převzal také záštitu.

Potvrzením výjimečnosti díla Míly Doleželové bude také umístění jejího obrazu Na cestě v prostorách Soudního dvoru Evropské unie v Lucemburku.

Dalším přínosem této expozice je pak nabídka pro návštěvníky města Telče, pro které je připravena turistická trasa nazvaná Telčská místa Míly Doleželové. Její jednotlivá zastavení jsou spjata s místy, které právě s touto výjimečnou, osobitou a originální umělkyní souvisejí.

Fotogalerie z expozice Míly Doleželové

Otevírací doba:
červen–září: úterý až neděle 9:00–17:00
říjen–květen: pátek až neděle 9:00–17:00
ve druhém patře Univerzitního centra Telč

www.miladolezelova.eu

Těšíme se na vaši návštěvu.