Co se děje na Divokém východě
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Příští týden bude mimořádně bohatý na kvalitní a zajímavé přednášky, které v prostorách našeho Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči pořádáme s našimi partnery – Muzeem Vysočiny Jihlava a NPÚ–ÚOP Telč.
Hned v pondělí 20. ledna od 17:00 se v prostorách univerzitní knihovny uskuteční přednáška Mgr. Davida Zimoly "Archeologické průzkumy novoříšského kláštera", která je věnována stavebně-historickým, archeologickým a antropologickým průzkumům premonstrátského kláštera v Nové Říši.
V období od roku 2008 do roku 2019 provádělo MVJ řadu archeologických výzkumů v areálu kláštera, které budou spolu s jeho historií a se stavebně-historickým vývojem objektu na přednášce prezentovány.
Druhá, neméně zajímavá přednáška, tentokrát z cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás, představí Příběh pražské Invalidovny. Přednáška se koná v úterý 21. ledna 2020 od 18:00 hodin a přednáší PhDr. Martina Indrová.
Invalidovna v Praze je jedinečnou ukázkou monumentálního barokního stavitelství od známého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. V jejích stěnách se odehrávaly tisíce lidských osudů těch, kteří bojovali za svou vlast, ale po zranění se o sebe nemohli postarat. Neméně zajímavý je i osud hraběte Petra Strozziho, zakladatele nadace, která výstavbu Invalidovny financovala.
Přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás se stal pevně ukotvenou tradicí, která si získala své příznivce a své publikum. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie. Přednášející vycházejí jak z řad zaměstnanců územního odborného pracoviště v Telči, tak z externích institucí a organizací.
Více informací o pražské Invalidovně naleznete na www.invalidovna-praha.cz/cs
Tisková zpráva ve formátu PDF.
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.