Co se děje na Divokém východě
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Rádi bychom vám připomněli úplně první akci, kterou naše knihovna organizovala. Bylo to v roce 2014 a vernisáž proběhla 28. února 2014.
Výstava vznikla díky nezdolnému nadšení a optimismu jedné telčské maminky syna s autismem a její snaze pomáhat všem dětem a rodičům, kteří se každodenně potýkají s fenoménem této nevyzpytatelné civilizační nemoci. Navíc v té době se autismus teprve dostával do podvědomí lidí, téměř nikdo o něm nic nevěděl.
Podobně na tom byly i možnosti knihovny, nacházela se teprve ve druhém roce fungování, a ještě jsme neměli představu kudy bude její činnost směřovat, tedy kromě té klasické funkce, kterou je půjčování knih čtenářům. I díky této první výstavě, která vznikla tak říkajíc „na koleně“, se rozjela série dalších kulturních akcí: výstav, autorských čtení, přednášek, divadelních představení, výtvarných kurzů.
Výstava sama představila nejen výtvarné práce dětí s autismem, ale také speciální pomůcky pro názorné učení a učebnice, nabízena byla i konzultace s odbornou asistentkou či učitelkou. Pozvání na zahájení výstavy přijali i pedagogové MŠ a SPC Jihlava.
A hlavně – snad se podařilo přiblížit svět těchto „speciálních“ dětí nám všem.
Z výstavy jsme dokonce dohledali i fotografie, plakát, zápis v knize návštěvníků nebo pozvánku otisknutou v Telčských listech.
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.