Prosincové Zprávy z Univerzitního centra
Byl to dlouhý rok, ve kterém jsme především oslavili 20 let působení Masarykovy univerzity v Telči. Ale stále ještě nekončí, naše zprávičky vám prozradí, co nás letos ještě čeká.
Knižní novinky v knihovně UCT.
Richard Shotton: Anatomie rozhodování
František Moravec: Špion, jemuž nevěřili
Ivana Chmel Denčevová: Osudové ženy: 33 příběhů neobyčejných životů
Martin Kavka: Hacknutá čeština
David Glockner: Utajené vládkyně
Alena A. Gajdušková: Vánoce našich babiček
Radomila Antošová: Camino del Norte: moje svatojakubská pouť ve Španělsku
Nereida Carrillová: Fake over
Vladimír Votýpka: Paradoxy české šlechty
Andrew Lawler: Co skrývá Jeruzalém
Morten Storm: Agent Storm:můj život v al-Káidě a CIA
Joel H. Cohen: Jak prohrát maraton
Renata Kalenská: Připraven sloužit:rozhovor s Karlem Schwarzenbergem
Kateřina Bursíková Jacques: Dalajlama a Havel
Sabine Welte: Route 66
Jan Štifter: Krajina roztavených zvonů
Jiří Hájíček: Drak na polní cestě
Evžen Boček: Aristokratka v Československu
Scarlett Willková: Když přišli psi
Proč si přečíst?
Výjimeční lidé, výjimečné osudy a výjimečné přátelství…co dodat?
Anotace:
Prvního ledna roku 1990 pozval Václav Havel jako nově zvolený prezident do Prahy kromě papeže Jana Pavla II. a Rolling Stones také dalajlamu. Vznikl tak vztah, který se stal svědectvím o vývoji společnosti na pozadí duchovního i politického útlaku. Dosud nepublikované fotografie ze setkání obou mužů, jejich korespondence i vzpomínky významných osobností – to vše vám v unikátní publikaci přiblíží jejich přátelství a výjimečnou atmosféru turbulentní doby.
Reakce čtenářů:
Vizuálně krásná, popisující řadu linek, které jsem neznala. Místy vtipná, místy dojemná, plná faktů, a přesto se čte s lehkostí. Doporučuji všem čtenářům se zájmem o toto téma.
Havlův odkaz a poselství dalajlámy. Kniha velmi čtivým způsobem popisuje vztah Havla s dalajlámou a vrací se k významným okamžikům v historii Tibetu stejně jako v té naší. Příběh vypráví ale i spousta fotek.
„Stáli proti sobě málem jako soupeři při udílení Nobelovy ceny míru. Nevraživost, když vyhrál dalajlama, ale nepřišla. Místo ní mezi duchovním vůdcem tibetského lidu a Václavem Havlem vzniklo přátelství, které ovlivnilo i zdejší politiku. První návštěvu dalajlamy v Česku a její dopady popisuje nedávno vydaná kniha."
Úryvek z knihy:
„Svět sice vnímal brutalitu čínského režimu vůči vlastním občanům, ale ve valné většině fatálně podcenil nebezpečí, které Čína představovala do budoucna pro ostatní.
Mezi výjimky patřili prezident Václav Havel a dalajlama, kteří si uvědomovali jak problém, kterým byla Čína, tak příležitosti, které otevřel nástup demokracie v postsovětském bloku. K jejich prvnímu setkání došlo 3. února 1990 na zámku v Lánech a pro řadu Čechoslováků, kteří prožili komunistická zvěrstva, pohled na laskavého zastánce míru v karmínovém rouchu držícího se za ruce s novým prezidentem potvrzoval, že se poměry v zemi konečně mění k lepšímu (…). Když dalajlama poprvé přijel do Prahy, fungovalo to jako oficiální potvrzení: tohle jsme my, tohle jsou naši přátelé. Byl to důkaz, že je náš hlas slyšet, že hrajeme důležitější roli na větším pódiu než jen v Československu. Hlavně pro mladé lidi to byl ohromně důležitý symbolický okamžik.“
Byl to dlouhý rok, ve kterém jsme především oslavili 20 let působení Masarykovy univerzity v Telči. Ale stále ještě nekončí, naše zprávičky vám prozradí, co nás letos ještě čeká.
V čase adventním bude na nádvoří Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči umístěn Adventní stánek, který je již několik let spojen s prodejem výrobků s adventní a vánoční tématikou dětí a tet z Dětského domova.