Nové knihy | duben 2024

Dubnové knižní novinky v knihovně UCT.

26. 3. 2024

Bez popisku

Lenka Hrabalová: Mozaikou Íránu
Štěpán Javůrek: Chaloupky
Štěpán Javůrek: Sudetský dům I., II.
Kristýna Trpková: Někdo z nás
Petra Baranová: Specifika vzdělávání žáků s dvojí výjimečností na prvním stupni základní školy
Vlastimil Švec: Profesionální pomáhání
Ivana Čornejová: Temno
Tim Marshall: V zajetí geografie
Petra Fuková: Podpora motivace ve výuce německého jazyka (i mimo ni)
Tomáš Janík: Postupa a nástroje pedagogické evaluace pro (budoucí) učitele
Maroko (průvodce)
Michal Konečný: Apollo a Marsyas: příběh umění na Moravě
David Černý: Zapomenutá tajemství Prahy
William Taubman: Gorbačov: život a doba
Pavel Juřík: Chotkové ve službách státu
Ivo Jirásek: Foglar v nás: Záhada hlav a lomu

Knižní tip

Michal Konečný: Apollo a Marsyas: příběh umění na Moravě

Proč si přečíst?

Umění na Moravě od pravěku po současnost. Pojďte se mimo jiné seznámit s příběhem nejdražšího obrazu Moravy Apollo a Marsyas.

Anotace:

Objevte architekturu, sochy i obrazy a poznejte svět umělkyň a umělců, objednavatelek a objednavatelů, kteří rozhodovali o podobě umění na Moravě od dob Věstonické Venuše až po naši současnost.
Morava, země uprostřed Evropy, byla po staletí křižovatkou kultur, které se nejviditelněji projevovaly v umění. Do země už od středověku mířili umělci a umělečtí řemeslníci z celé Evropy, aby zde ve shodě s poučenými objednavateli pracovali na dílech, která dodnes berou dech. Spolu s nimi zanechali na Moravě nepřehlédnutelnou stopu i domácí umělci, kteří přicházející podněty rozvíjeli. Kniha s rozsáhlou obrazovou přílohou vypráví dlouhý příběh umění na Moravě a vedle malířství, architektury a sochařství věnuje pozornost i lidem, kteří jsou s ním neodlučně spjati.

Reakce čtenářů:

  • Čekal jsem jednoduchou knihu plnou námětů na cyklo-výlety za uměním. Kniha je však mnohem serióznější, komplexní a podrobný průvodce uměním na Moravě - v čase a jednotlivých městech. V jednotlivých částech jsou vyzvednuta jména hlavních architektů, mecenášů, malířů .. Každá kapitola je uvedena kraťoučkým příběhem, to se mi velmi líbilo. A příběh nejdražšího obrazu Moravy, Apollo a Marsyas, je úchvatný :-) Vysoce inspirativní čtení. Ze všech těch seznamů se člověku zatočí hlava.

  • Kniha Apollo a Marsyas (Příběh umění na Moravě) svědčí nejen o obrovské vědecké erudici jejího autora, ale je z ní cítit ještě něco víc, totiž úcta a obdiv Michala Konečného k „dědictví otců". A možná právě proto jsem měl nad jejími stránkami dojem, že spíše než odborné pojednání, čtu napínavý historický román. Jedním slovem nádhera!

Úryvek z knihy:

„Někdy na začátku roku 1674 dorazil do Olomouce netrpělivě očekávaný náklad, který změnil dějiny celé země. V dřevných bednách byly mezi slámou a hoblinami naskládané obrazy, opatrně zabalené v plátně, jejichž hodnota zdaleka přesahovala vše, co si běžní obyvatelé tehdejší Moravy dokázali vůbec představit. Obrovská suma deseti tisíc zlatých v hotovosti, doplněná kilogramy ledku, metry plátna a dalším zbožím byla zjevně i nad síly kupujícího, bez ohledu na to, že šlo o jednoho z nejbohatších mužů v zemi, olomouckého biskupa Karla II. z Lichteinsteinu-Castelcorna. Pro neplnění smlouvy byl popotahován až do roku 1680, kdy mu císař osobně nařídil doplatit zbývající sumu a ještě k ní přidat další čtyři tisíce zlatých. To ale biskupa patrně příliš netrápilo. Nedlouho poté, co obrazy do Olomouce dorazily, je nechal rozvěsit ve dvou galeriích svého paláce, kde je následně obdivovali všichni vznešení návštěvníci města. Mezi dvěma sty dvaceti dvěma obrazy se nacházela díla vskutku kapitální - dvojportrét anglického krále Karla I. s manželkou od Anthonise van Dycka, torzo Veroneseho obrazu s apoštoly, Madona s rouškou od Sebastiana del Piombo nebo Samson a Dalila italského malíře Pomponia Amaltea. Všechna tato plátna však zastínil obraz nejslavnější, Apollo a Marsyas, namalovaný velkým Tizianem v jeho pozdním období, právem považovaný za jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl na Moravě.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.