Nové knihy | březen 2024

Knižní novinky měsíce března v knihovně UCT.

26. 2. 2024

Bez popisku

Josef Rampula: Kříže, boží muka, památné kameny, kapličky, sochy, zvoničky a jiné památky ve farnosti telecké
Josef Rampula: Příspěvek k církevním dějinám Telče
Leoš Kyša: Sudetenland
Jiří Šrámek: Poslední evropské století (1918-2018)
Jaroslav Rudiš: Návod k použití železnice
Klára Trnková: Tajné velikonoční recepty naší babičky
André Gide: Návrat ze SSSR a Poopravení „Návratu ze SSSR“
Jonathan Bousfield: Polsko: turistický průvodce
Kolektiv autorů: Soudobé dějiny
Michio Kaku: Božská rovnice: hledání teorie všeho
Martin Franc: Dětství: Velké dějiny zemí Koruny české
Max Hastings: Vietnam 1945-1975: podrobné dějiny tragické války
Jana Jůzlová: Rohanové: raději zemřít než se poddat
Umberto Eco: Bludiště seznamů
Marta Veselá Jirousová: Kohouti budou zpívat
Ivan Kraus: Sebrané veteše
Vojtěch Lojka: Dačice včera a dnes
František Gregor: Třebíč včera a dnes
Hana Šeráková: Držení těla a funkční strav pohybového aparátu u dětí ve věku 6-8 let: případová studie
Vlastimil Švec: Povolání chirurg: specifická pomáhající profese
Ivana Márová: Jak to zvládám?
Veronika Rodová: Rozhovory v Komenském
Tomáš Janík: Nedělní pedagogické krasořeči

Knižní tip

Umberto Eco: Bludiště seznamů

Proč si přečíst?

Mistr Eco dokáže i o seznamech, výčtech a katalozích psát neuvěřitelně čtivě.

Anotace:

Vychází další objemná monografie Umberta Eca, která se tentokrát zabývá fenoménem seznamu. Stejně jako autorovy předchozí formálně koncipované knihy Dějiny krásy a Dějiny ošklivosti se stala po několika týdnech na knižních pultech celosvětovým bestsellerem. Autor uvažuje o seznamech, soupisech a katalozích nejrůznějšího druhu i potřebě člověka a společnosti je vytvářet. Zamýšlí se nad jeho smyslem a také nad podmaňující poetikou, která každého, kdo se seznamy začne zabývat, pohltí. Knihu doplňuje bohatá antologie literárních ukázek a úžasný obrazový doprovod. Vydání nové Ecovy knihy však tentokrát doprovází i pozoruhodný výstavní projekt, který na konec letošního roku připravilo proslulé pařížské Musée Louvre. Nejprestižnější galerie světa už několik sezon zve coby hostující kurátory dílčích expozic významné osobnosti - a letos oslovila právě Umberta Eca. Ten nyní v Louvru v rámci své nové role kurátora od listopadu až do února postupně organizuje nejen sérii přednášek, komentovaných projekcí a panelových diskusí se studenty, odborníky i laickou veřejností. Především však uvádí výstavní expozici nazvanou Mille e tre, která je tématem Bludiště seznamů volně inspirována.

Reakce čtenářů:

  • Nádherná kniha nabitá uměním. Dávám 4 hvězdičky, ale není to chyba autora, ale moje, protože drtivá většina ukázek byla nad moje intelektuální schopnosti.
  • Vysoce inspirativní čtení. Ze všech těch seznamů se člověku zatočí hlava.
  • Seznamy - fenomén důvěrně známý snad každému z nás. Umberto Eco nám jej však představil ve zcela jiné podobě. Sám vytvořil jakýsi seznam seznamů a je vidět, že má toto specifické téma probádáno do hloubky. Vedl o něm dokonce přednášky v Louvru. V této krásně provedené knize sestavil výběr literárních a výtvarných děl, která svým způsobem fungují jako seznam. Kniha osloví především milovníky umění a kuriozit. Kdo má pochopení pro různé shromažďování, seskupování nebo dokonce propadl nějaké sběratelské vášni, bude myslím touto knihou nadšen, stejně jako já.

Úryvek z knihy:

„Příklady praktického seznamu mohou být nákupní seznam, seznam hostů na večírku, knihovní katalog, inventář předmětů nacházejících se na libovolném místě (jako je úřad, archiv, muzeum), výčet majetku v poslední vůli, faktura na zboží, jídelní lístek v restauraci, soupis zajímavých míst, doporučených v turistickém průvodci a dokonce i slovník, který zaznamenává všechny výrazy slovní zásoby daného jazyka… (-)… Proč se sestavují praktické seznamy, je zřejmé. K čemu se však vytvářejí seznamy poetické? Částečně už to bylo řečeno: protože se nedá vyjmenovat něco, co se vymyká naší schopnosti kontrolovat a pojmenovat, a tak je tomu v případě seznamu lodí u Homéra. Zkusme se však nyní trochu zamyslet: Homér se nesnažil dozvědět a sdělit nám, kdo a jací byli skuteční vůdci Řeků, on nebo pěvci před ním si vymýšleli.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.