Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
V pořadí již čtvrtý rok bude veřejný prostor nádvoří Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči patřit letní expozici. O letošní realizaci, pořádané ve spolupráci s brněnskou galerií Pitevna, se postará mladý olomoucký sochař Jan Dostál. Ten pro prostor bývalých jezuitských kolejí připravil projekt s názvem Wave (vlna), který bude přímo na místě vytvářet v tomto týdnu.
Rukopis Jana Dostála se od počátků jeho tvorby formuje přes různé materiály, se kterými pracuje (hlína, dřevo, sklo a pryskyřice), až do momentů, kdy poprvé potkává ocel, ve které se jako autor definitivně našel. Tento materiál mu umožňuje pracovat od malého měřítka až po monumentální rozměry. Postupným skládáním drobných geometrických prvků (variabilů) vznikají mnohaprvkové struktury, vytvářející sochy tématicky vycházející ze živočišné sféry, kde autor postupně redukuje realitu do geometrických tvarů, či sochy komunikující v čistě abstraktní rovině. Výsledná díla nejsou povrchově uzavřená, ucelená jako u klasických soch, nýbrž je autor nechává záměrně otevřená, aby bylo možné vnímat i prostor uvnitř. Otevřenost soch nabízí divákovi nahlédnutí do vnitřního prostoru objektů.
Vernisáž jeho realizace si můžete přijít prohlédnout v pátek 25. června v 17 hodin,
případně kdykoli celé léto v časech 9–17 hodin.
Vstup volný.
Více o autorovi v reportáži pořadu České televize – Gejzír.
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.