Krajské volby 2020: Malý statistický výlet za volebními výsledky Přebíracího místa Telč!

Krajské volby jsou za námi. Možná to nevíte, ale v našem univerzitním centru je sčítací místo, kde se scházejí volební výsledky ze všech 51 volebních okrsků, spadajících do Přebíracího místa (PM) Telč. A zatímco strany, které uspěly a mají své krajské zastupitele, již pilně vyjednávají novou krajskou koalici, pojďme si telčské výsledky trochu představit.

6. 10. 2020

PM Telč je složeno ze 45 obcí, ve kterých je evidováno 10.557 voličů. O víkendu jich přišlo 4.333 (tzn. 41 %). To je mírně nadprůměrná volební účast nejen oproti ČR (37,9 %), ale i Kraji Vysočina (39,7 %). Navíc se jednalo o druhý nejvyšší volební účast v krajských volbách od roku 2008 (46 %). Nejméně naopak přišli voliči v roce 2004 (34 %).

V letošních krajských volbách si na Telčsku nejlépe vedla KDU-ČSL (777 hlasů), druzí skončili Piráti (688 hl.), třetí Starostové pro Vysočinu (665 hl.), za které kandidoval i starosta Telče Roman Fabeš. Bramborovou medaili má ODS (628 hl.) a poslední strana se ziskem více než 500 hlasů je ANO (530 hl.). Právě výsledky KDU-ČSL a ANO se nejvíce liší od celkových výsledků krajských voleb na Vysočině. Oproti roku 2016 je pořadí stran se ziskem mandátu v krajském zastupitelstvu docela podobná. Skokanem voleb jsou Piráti, kteří si polepšili o 595 hlasů a skočili ze 7. na 2. místo. Smutná pozice největšího propadu patří ČSSD, která ztratila 213 hlasů a „spadla“ z 2. na 6. místo. Úplně největším „poraženým“ je ale KSČM, která přišla o 246, tedy o více než 50 %, hlasů. Ostatní strany víceméně drží pozice i počty hlasů. Oproti minulým krajským volbám výrazněji ztratila ještě TOP 09 (140 hl.) a naopak posílila ODS (148 hl.).

Zajímavostí je i místní preferenční hlasování. Na více než 100 preferenčních hlasů dosáhlo na Telčsku celkem 5 kandidátů. Pokud nejste místní, ale skutečně jen pokud nejste místní, může vás asi nejvíce překvapit výsledek předsedkyně místní organizace KDU-ČSL, místostarostky nedaleké Černíče Marie Prknové (102 hl., 13,12 %), která má v PM Telč pátý nejvyšší zisk prostých preferenčních hlasů, a to z 28. místa na kandidátce. Ostatní výsledky jsou již poměrně prediktibilní. Nejvíce preferenčních hlasů získal starosta Telče Roman Fabeš ze Starostů pro Vysočinu (216 hl.), těsně za ním je předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil z ODS (214 hl.), na třetím místě vysočinský skončil lídr KDU-ČSL Vít Kaňkovský (193 hl.), který jako jediný není místní kandidát. Lídryně Pirátů na Vysočině Hana Hajnová z Telče naopak je a získala na Telčsku 123 preferenčních hlasů, což je možná o něco málo méně než první trojka, ale i tak jde o výsledek, který ji řadí k úspěšným lídrům a ukazuje, že místní kandidáti svým kandidátkám pomohli. Jen pro pořádek, nejlepší výsledek podle preferenčních hlasů, tedy nejvíce PROCENT preferenčních hlasů, získal Miloš Vystrčil (ODS), jen o necelé 2 % méně získal Roman Fabeš. Oba mají přes 30 % preferenčních hlasů svých kandidátek, což je opravdu mimořádně silná podpora u vlastních voličů.

Výsledky relevantních stran (tedy stran se ziskem mandátu v krajském zastupitelstvu) byly i v letošních krajských volbách na Telčsku až překvapivě vyrovnané (rozdíl prvního a pátého byl jen 252 hlasů, prakticky stejně jako v roce 2016, tehdy 247). Což se dá vysvětlit tím, že rozhodování voličů pozitivně ovlivňují místní silné politické osobnosti na kandidátkách volebních stran. Naopak, výsledky nacionálně či extrémisticky (nalevo i napravo) orientovaných stran, jsou zde tradičně podprůměrné.

Ovšem pozor! Vzhledem k tomu, že TOP 09 chyběl k zisku mandátu jeden jediný hlas, jsou výsledky ve vybraných obvodech ještě přepočítávány, což může ve výsledku znamenat jiné rozdělení mandátů v krajském zastupitelstvu. Výše popsané počty by to ale zásadně ovlivnit nemělo.

Tolik z rychlého statistického výletu do volebních výsledků Přebíracího místa Telč! Přeji všem vše dobré…😊

Jaroslav Makovec, politolog, ředitel UC Telč