Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Univerzitní knihovna pravidelně doplňuje svůj knižní fond. Nabízíme vám srpnové novinky.
Charles Duhigg: Síla zvyku: proč děláme to, co děláme, a jak to změnit
James Martin: Jezuitský návod (téměř) na všechno
Megan Hess: Ikony: mistři italské módy
Pavel Kotlán: Studijní předpoklady a základy logiky
Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy
Dominik Stroukal: Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Hana Volfová: Předškoláci v pohybu
Vladimíra Ottomanská: Když se řekne rozcvička: pohybové aktivity pro předškolní děti
Eva Opravilová: Rok v mateřské škole
John Williams: Začni vydělávat na tom, co tě baví
Pavel Waisser: Renesanční štuková díla zámku v Telči
Ivana Čornejová: Telč a jezuité: Řád a jeho mecenáši
Helena Benešová: Telč: pověsti z města a okolí
Otokar Březina: Tajemství bolesti
Jiří Táborský: V síti [dez]informací
Jeannine Mik: Maminko, nekřič! Jak zkrotit emoce a porozumět dětem
Jana Poláková: Dva životy, dvě kultury, dvě země
Charles Duhigg: Síla zvyku: proč děláme to, co děláme, a jak to změnit
Proč si přečíst?
Kniha je sestavena ze skutečných příběhů lidí, na kterých autor vysvětluje fungování zvyků i to, jak návyky změnit, či odstranit. Je proto velice čtivá a zajímavá.
Anotace:
Proč se někteří lidé a firmy snaží o změnu roky, zatímco jiní se změní přes noc? Jak zvyky vznikají, proč vůbec existují a lze s nimi něco dělat? Jak ukazuje Charles Duhigg, poznáme-li, jak fungují, můžeme je snadno změnit a využít ve svůj prospěch, a zlepšit tak mnohé oblasti nejen našeho osobního a pracovního života, ale i fungování celé společnosti. Strhující vyprávění podložené nejnovějšími vědeckými poznatky a výzkumy přináší zcela nové chápání lidské povahy a jejího potenciálu ke změně.
Úryvek z knihy:
„V následujících šesti měsících si místo kouření chodila zaběhat, což změnilo její stravovací návyky, pracovní návyky, spací návyky, hospodaření s penězi, plánování pracovních záležitostí, plánování budoucnosti a tak podobně. Začala napřed běhat půlmaratony, pak zkusila uběhnout maraton, vrátila se ke studiu, koupila dům a zasnoubila se. Nakonec se přihlásila jako účastník výzkumu, a když vědci začali zkoumat její mozek, zjistili něco pozoruhodného. Jeden soubor neurologických vzorců, tj. její staré návyky, byl přehlušen vzorci novými. Mohli sice pozorovat aktivitu v oblastech jejích starých zvyků, ale ty byly obklopeny novými potřebami. Jak se měnily Lisiny zvyky, nastávaly i změny v jejím mozku. Vědci byli přesvědčeni, že změnu nezpůsobil ani výlet do Káhiry, ani rozvod nebo výlet napříč pouští. Bylo to ve skutečnosti její rozhodnutí zbavit se alespoň jednoho zvyku, v jejím případě kouření.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.