Knižní novinky - srpen 2021

Univerzitní knihovna pravidelně doplňuje svůj knižní fond. Nabízíme vám srpnové novinky.

30. 7. 2021

Charles Duhigg: Síla zvyku: proč děláme to, co děláme, a jak to změnit
James Martin: Jezuitský návod (téměř) na všechno
Megan Hess: Ikony: mistři italské módy
Pavel Kotlán: Studijní předpoklady a základy logiky
Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy
Dominik Stroukal: Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Hana Volfová: Předškoláci v pohybu
Vladimíra Ottomanská: Když se řekne rozcvička: pohybové aktivity pro předškolní děti
Eva Opravilová: Rok v mateřské škole
John Williams: Začni vydělávat na tom, co tě baví
Pavel Waisser: Renesanční štuková díla zámku v Telči
Ivana Čornejová: Telč a jezuité: Řád a jeho mecenáši
Helena Benešová: Telč: pověsti z města a okolí
Otokar Březina: Tajemství bolesti
Jiří Táborský: V síti [dez]informací
Jeannine Mik: Maminko, nekřič! Jak zkrotit emoce a porozumět dětem
Jana Poláková: Dva životy, dvě kultury, dvě země

Knižní tip

Charles Duhigg: Síla zvyku: proč děláme to, co děláme, a jak to změnit

Proč si přečíst?
Kniha je sestavena ze skutečných příběhů lidí, na kterých autor vysvětluje fungování zvyků i to, jak návyky změnit, či odstranit. Je proto velice čtivá a zajímavá.

Anotace:
Proč se někteří lidé a firmy snaží o změnu roky, zatímco jiní se změní přes noc? Jak zvyky vznikají, proč vůbec existují a lze s nimi něco dělat? Jak ukazuje Charles Duhigg, poznáme-li, jak fungují, můžeme je snadno změnit a využít ve svůj prospěch, a zlepšit tak mnohé oblasti nejen našeho osobního a pracovního života, ale i fungování celé společnosti. Strhující vyprávění podložené nejnovějšími vědeckými poznatky a výzkumy přináší zcela nové chápání lidské povahy a jejího potenciálu ke změně.

Úryvek z knihy:
„V následujících šesti měsících si místo kouření chodila zaběhat, což změnilo její stravovací návyky, pracovní návyky, spací návyky, hospodaření s penězi, plánování pracovních záležitostí, plánování budoucnosti a tak podobně. Začala napřed běhat půlmaratony, pak zkusila uběhnout maraton, vrátila se ke studiu, koupila dům a zasnoubila se. Nakonec se přihlásila jako účastník výzkumu, a když vědci začali zkoumat její mozek, zjistili něco pozoruhodného. Jeden soubor neurologických vzorců, tj. její staré návyky, byl přehlušen vzorci novými. Mohli sice pozorovat aktivitu v oblastech jejích starých zvyků, ale ty byly obklopeny novými potřebami. Jak se měnily Lisiny zvyky, nastávaly i změny v jejím mozku. Vědci byli přesvědčeni, že změnu nezpůsobil ani výlet do Káhiry, ani rozvod nebo výlet napříč pouští. Bylo to ve skutečnosti její rozhodnutí zbavit se alespoň jednoho zvyku, v jejím případě kouření.“