Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Univerzitní knihovna pravidelně doplňuje svůj knižní fond. Nabízíme vám novinky nového roku.
Tomáš Přibyl: Dobytí Měsíce
Jaromír Čejka: Jižní Město
Radek Kedroň: Sněžím! Deník bílé mafie
Detlef Brandes: Češi pod německým protektorátem
Helena Jarkovská: 264 cvičení na velkém míči
Pavel Juřík: Kinští: Bůh, čest, vlast
Ladislav Kvasz: Prostor mezi geometrií a malířstvím
Vít Hloušek: Politické systémy
Jana Bílková: Posilování mentální kondice: 365 úkolů na celý rok
Nikola Klanicová: Krasopis: naučte se psát krásně
Proč si přečíst?
Koho by nezajímalo, jak se dostat na Měsíc? Co všechno této cestě předcházelo a co všechno lidstvu přinesla? A navíc kniha obsahuje 450 unikátních fotografií.
Anotace:
Psal se květen 1961, když americký prezident Kennedy vyhlásil za národní cíl příštího desetiletí přistání člověka na Měsíci. Tak se zrodil program Apollo. Kniha Dobytí Měsíce vám detailně představí jeho cestu. Strhující vyprávění provází přes 450 fotografií, které vám dají nahlédnout do zákulisí NASA a přenesou vás o půl století zpátky do největšího dobrodružství v lidských dějinách.
Reakce čtenářů na knihu:
Strhující vyprávění plné zajímavých detailů. Čte se jedním dechem, pro fanoušky kosmonautiky povinnost.
Kniha Dobytie Mesiaca je iná ako som zvyknutá čítať, a predsa som si ju obľúbila. Je o neuveriteľnej ceste na miesto s rôznymi odtieňmi šedej. Cesta, ktorej súčasťou sú mnohí a ktorej súčasťou sa pri čítaní stávame i my sami. Sám Gagarin nás všetkých pozval hľadieť na Zem z kozmu. A v júli 1969 sa Neilovi Amstrongovi ako prvému podarilo pozerať na našu planétu z Mesiaca. Za všetkým veľkým, čo ľudská bytosť dosiahne, stojí obrovská cesta a tá nie je cestou iba jediného človeka, ale mnohých ďalších, vďaka ktorým sa dosiahne cieľ. Potom je pravda, že človek človeka potrebuje. A ja potrebujem aj takéto knihy, my všetci.
Jen jedné věci budete při jejím čtení a prohlížení litovat: že se tehdy, začátkem 70. let, už neuskutečnily další původně plánované lunární expedice. I z nich mohly být krásné obrázky.
Úryvek z knihy:
„Letět na Měsíc se zkrátka jednodušeji řekne, než udělá. Žádný precedens tu nebyl. Tedy žádný použitelný: o letech na Měsíc hovořily staré báje mnoha národů, barvitě ji popsal Jules Verne a neméně barvitě vykreslil belgický kreslíř Hergé v dobrodružství reportéra Tintina. Inženýři se nicméně rozhodli spolehnout se sami na sebe.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.