Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Nabízíme vám knižní novinky měsíce června.
Veronika Sobotková: Lékařství ve starověké Mezopotámii
Renate Lauper: Dítě v pohybu od hlavy až k patě
Lars Mytting: Šestnáct stromů na Sommě
Patrik Hartl: 15 roků lásky
Blanka Rozkošná: Po stopách pánů z Hradce
Petr Piťha: Slyšte slovo a zpívejte píseň
Alžběta Nagyová: Hvězdy první republiky 1. a 2. díl
Jan Měšťák: Rub a líc plastické chirurgie
Keith Lowe: Strach a svoboda
Jakub Szántó: Z Izrastiny s láskou
Ian Kershaw: Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949
Dana Moree: Základy interkulturního soužití
Proč si přečíst?
Herecké ikony tehdejší doby se nesmazatelně vetknuly do srdcí filmových diváků a doslova psaly historii. Pojďme si připomenout ty slavné, ale i ty pozapomenuté.
Anotace:
Druhé vydání bestselleru, který svojí skladbou a kompletností nemá mezi podobně zacílenými biografickými knihami obdobu. 50 ikon prvorepublikového i protektorátního filmu. Přes 300 stran obsahuje 50 biografických portrétů, navíc 16 stran barevné přílohy! První rozebrané vydání jsme doplnili a upravili.
Zveme vás na premiéru… pod světla reflektorů prvorepublikových a protektorátních filmových ateliérů! Těší se na vás Hvězdy první republiky. V dokonalé úpravě s elegantním leskem, živým a čtivým jazykem, a samozřejmě zasvěceně a důkladně vás provedou i těmi nejtajnějšími zákoutími svých soukromých i hereckých životů.
Reakce čtenářů na knihu:
- Kniha zaujme především ty, kdo se zajímají o historii filmu a divadla. Seznámení s herci velkých i malých rolí, s režiséry, hudebníky a dalšími, kteří se kolem filmu a divadla pohybují. V podstatě všichni začínali v ochotnických a kočovných společnostech. Válka činnost některým ukončila (emigrace, zákaz činnosti i smrt). Další skupina skončila po r. 1948 - opět zákaz činnosti, emigrace apod. Třetí skupina - herci, kteří provázeli naše dětství a mládí až do dospělosti.
Úryvek z knihy:
„Jaroslav Marvan: Velká láska oblíbeného bručouna
Do divadla se zamiloval už v dětství. Rodilý Žižkovák navštěvoval pražská divadla a sám hrál s místními ochotníky. Svému talentu ale nevěřil, stal se proto úředníkem. (…) Svěřil se bývalému spolužákovi – fotbalistovi. Ten se dobře znal se sportovním fandou Vlastou Burianem. „Já umět to co ty, tak nejsem v úřadě ani minutu“, přesvědčoval Marvana. „Nech poštu poštou a jestli chceš, tak tě dostanu k Burianovi,“ pokračoval zapáleně. (…) A skutečně, po čase se Marvan stal Burianovým externistou za honorář 30 korun za představení. Postupně se vypracoval v jeden z pilířů populárního divadla. Jeho nevzrušivý způsob herectví byl totiž pravým protikladem k výbušnosti a energičnosti Vlasty Buriana.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.