Senioři opět zasedli do lavic, kromě středověkých etud je v Telči čekají i přednášky z psychologie či astrologický kurz

7. 10. 2019

V pátek 4. října 2019 byl zahájen další jednoletý kurz Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity nazvaný Středověké etudy II, který je realizován ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Telči.

Kurz, do kterého se přihlásilo přes osmdesát seniorů, nepřímo navazuje na Středověké etudy, ale je určený i pro nové zájemce. Posluchači budou postupně seznámeni s vývojem osídlení Horního Podyjí ve středověku, zdejšími drobnými šlechtickými rody, ale i poznají i královské či církevní prostředí. Frekventanti nahlédnou do problematiky vybraných starých řemesel, uvidí módu „podzimu středověku“, poznají blíže typologii hradů a také zjistí, jakými metodami bývaly dobývány. Součástí vybraných přednášek budou ukázky replik hmotné kultury a exkurze na významné středověké lokality v Kraji Vysočina či v nejbližším okolí.

„V letošním roce je nabídka pro posluchače Univerzity třetího věku v Telči opravdu pestrá.“ uvedl na zahájení univerzity ředitel Univerzitního centra MU v Telči Jaroslav Makovec a upřesnil: „Kromě středověkých etud, začne v říjnu také krátkodobý kurz Astronomie: Na dosah Nekonečnu, který nás blíže seznámí například s tématy planetárních systémů a planet Sluneční soustavy i tzv. exoplanet, s fyzikou těles meziplanetární hmoty nebo s mechanizmem života, vzniku i dramatického umírání hvězd. Přednášky budou doplněny i praktickým cvičením zaměřeným na pozorování oblohy.“

Pro seniory i veřejnost je připraven také cyklus sedmi přednášek Psychologické středy s Janou Kindlovou. Tím by se mělo tradičně specializované historické téma více přeci jen více rozšířit. V rámci celoživotního vzdělávání se ale chystá i řada dalších přednášek a aktivit.

„Jsme na naše studenty velmi pyšní, někteří jsou s naší univerzitou od začátku, což letos bude už neuvěřitelných 14 let! A úctyhodné je i to, z jaké dálky za námi do Telče dojíždějí. Není výjimka ani Želetava, Znojmo nebo dokonce Nové Město na Moravě,“ konstatuje Makovec, „Henry Ford údajně říkal, že starý je každý, kdo se přestane učit, a kdo se učí, zůstává mladým, a to k našim seniorům sedí dokonale,“ dodává.

Na Masarykově univerzitě vznikla Univerzita třetího věku již v roce 1990 a o její kurzy je stále velký zájem. O tom vypovídá i skutečnost, že zatímco v roce 2005 zde studovala pět set seniorů, v tomto akademickém roce je to přes dva tisíce. Univerzita třetího věku v Telči je také velmi žádaná a má již třináctiletou tradici. Přednášky probíhají dvakrát měsíčně v Telči v univerzitním centru, které se nachází v areálu bývalých jezuitských kolejí.

Kontakt:
Ing. Bc. Barbora Hašková, vedoucí oddělení CŽV, e-mail: haskova@rect.muni.cz, tel.: 602 761 464
https://www.uct.muni.cz/univerzita-tretiho-veku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.