Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Dnes si připomínáme 102 let od vyhlášení samostatnosti Československa. Ovšem není nezajímavé, že 28. října děly i jiné zajímavé věci.
Tak třeba v roce 1636 byla v americké Cambridge založena Harvardova univerzita. Před naší Masarykovou univerzitou má tedy docela náskok. V roce 1886 byla zase v New Yorku odhalena socha Svobody (Statue of Liberty Enlightening The World byla tehdy darem Francie Spojeným státům). A právě to, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a že se o ně vždy muselo tvrdě bojovat, by nám měla připomenout i některá další dnešní výročí, která ovšem zdaleka nejsou tak milá. Tak třeba v roce 1922 se v Itálii při takzvaném „Pochodu na Řím“ chopil moci fašistický diktátor Benito Mussolini nebo, abychojm se vrátili domů, v roce 1941 se českým protektorem stal nechvalně známý Reinhard Heydrich.
Dívejme se do historie pozorně, přemýšlejme o ní a nezapomínejme. Protože, jak by se řeklo na Masarykově Slovácku, a jak to říkal český novinář Jiří Hanák, história je veliká sviňa a připraví potměšilé překvapení pro každého, kdo není schopen se z ní poučit.
A k dnešní oslavě, kdy máme vypnutou kulturu a zavřená divadla, snad ještě jednu perličku. Věděli jste, že přesně před 65 lety se v komunistické Praze konala premiéra obnovené hry V+W Caesar? Místo předválečného Hitlera hra tehdy zaútočila na Stalina. Zatímco předválečný Caesar měl v Osvobozeném divadle 190 repríz, přepracovaný Caesar jich dosáhl víc než 300. Úspěch byl ale příliš velký, začal komunistům vadit a přispěl tak k uzavření divadla. Doufejme, že třeba za takový nápis "Brutus krade!“ (jako v Caesarovi) nebo za nějaký podobný se u nás už do vězení nikdy zavírat nebude!
Přejeme z Univerzitního centra krásný sváteční den 💙🍀😊
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.