Před 65 lety zaznělo znovu „Brutus krade“ aneb přejeme krásný sváteční den!

Dnes si připomínáme 102 let od vyhlášení samostatnosti Československa. Ovšem není nezajímavé, že 28. října děly i jiné zajímavé věci.

28. 10. 2020

Tak třeba v roce 1636 byla v americké Cambridge založena Harvardova univerzita. Před naší Masarykovou univerzitou má tedy docela náskok. V roce 1886 byla zase v New Yorku odhalena socha Svobody (Statue of Liberty Enlightening The World byla tehdy darem Francie Spojeným státům). A právě to, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a že se o ně vždy muselo tvrdě bojovat, by nám měla připomenout i některá další dnešní výročí, která ovšem zdaleka nejsou tak milá. Tak třeba v roce 1922 se v Itálii při takzvaném „Pochodu na Řím“ chopil moci fašistický diktátor Benito Mussolini nebo, abychojm se vrátili domů, v roce 1941 se českým protektorem stal nechvalně známý Reinhard Heydrich.

Dívejme se do historie pozorně, přemýšlejme o ní a nezapomínejme. Protože, jak by se řeklo na Masarykově Slovácku, a jak to říkal český novinář Jiří Hanák, história je veliká sviňa a připraví potměšilé překvapení pro každého, kdo není schopen se z ní poučit.

A k dnešní oslavě, kdy máme vypnutou kulturu a zavřená divadla, snad ještě jednu perličku. Věděli jste, že přesně před 65 lety se v komunistické Praze konala premiéra obnovené hry V+W Caesar? Místo předválečného Hitlera hra tehdy zaútočila na Stalina. Zatímco předválečný Caesar měl v Osvobozeném divadle 190 repríz, přepracovaný Caesar jich dosáhl víc než 300. Úspěch byl ale příliš velký, začal komunistům vadit a přispěl tak k uzavření divadla. Doufejme, že třeba za takový nápis "Brutus krade!“ (jako v Caesarovi) nebo za nějaký podobný se u nás už do vězení nikdy zavírat nebude!

Přejeme z Univerzitního centra krásný sváteční den 💙🍀😊