Prázdninové knižní novinky

Nabízíme vám prázdninové knižní novinky.

27. 6. 2022

Bez popisku
Bez popisku

Jiřka a Rosťa Gregorovi: Nespoutaný Balkán a okolí
Nicholas Romanov: Běžecká revoluce
Šárka Fridrichová: Libušín
Tomáš Pavlík: MILOSTné a jiné
Tomáš Pavlík: Cesta od Euridiké
Scarlett Wilková: Až uvidíš moře
Michael Bar Zohar: Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby
Václav Fiala: Co nám zbořili
Tony Judt: Velká iluze?
Pavel Švec: Generál Karel Kutlvašr
Milan Bárta: Člověk v soukolí STB
Jan Kvirenc: Slavné bitvy českých dějin
Autorský kolektiv: Kniha astronomie
Zuzana Foffová: Prahou po stopách zednářské symboliky
Tereza Brdečková: O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha
Jan Gazda: Kritické myšlení
Radomír Růžička: Tradiční čínská medicína v denním životě
Miroslav Disman: Jak se vyrábí sociologická znalost
Tomáš Etzler: Novinářem v Číně
Jo Petersová: Slow: Nespěchejte, žijte pomalu
Jaroslav Kmenta: Rudý Zeman
Růžena Šišková: Ukrajinsko-český a česko-ukrajinský slovník
Karin Lednická: Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie
Kateřina Tučková: Bílá voda
Margarethe Hauschková: Arteterapie
Karel Gott: Má cesta za štěstím
Hana Hermannová: Základy hipoterapie

Knižní tip

Kateřina Tučková: Bílá voda

Proč si přečíst?
Román se strhujícím dějem je inspirován skutečnými událostmi, po nichž autorka řadu let pátrala v archivech a mezi pamětníky. Kniha zpřítomňuje nejen opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví, ale otevírá i otázku nerovného postavení žen v církvi a vlastně i v celé společnosti.
Anotace:
Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce R všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy odmítla návrat do civilního života. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.
Reakce čtenářů na knihu:
- Zásadní kniha roku 2022, věřím, že dostane Magnesii. Je za ní ohromný kus práce, skvěle napsaný příběh, o to cennější, že staví na skutečnosti. Ženský hlas v církvi obecně chybí, a je dobře, že tato kniha ukázala význam žen a ženských klášterů. Autorce vzdávám opravdový hold, skvělé dílo, jasný odkaz a sonda do dějin české katolické církve. Doporučuji všem!!!
- Čekání stálo za to ... kniha je poutavým příběhem řádových sester od padesátých let až po současnost. Miluji, když se minulost prolíná se současností a zároveň se prolínají i osudy postav. Navíc obohaceno korespondencí a záznamy z archivů, to příběhu určitě přidalo na zajímavosti. Rozhodně jsem se ani chvilku nenudila a vlastně jsem ani nechtěla, aby kniha skončila:-)
- Moje těšení a očekávání bylo velké a došlo naplnění. I když nejde o úplně snadné čtení, Kateřina Tučková vládne mistrně slovem, je obdivuhodně pilná a pečlivá ve svých přípravách a nebojí se otevřít citlivá a bolavá témata. Zase dokázala, že jsem zahořela a určitě si o této kapitole českých dějin a naší společnosti vyhledám další informace, včetně toho, jak se to vlastně má dnes.. Jakkoli to může znít jako klišé, odnáším si poselství a autorce za to děkuji.
Úryvek z knihy:
„Střep, který jí pak vypáčí ze sevřené pěsti, po sobě zanechal rozšklebené rány. Necítí je, necítí nic, jakoby ta krev, která se sbíhá v rýhách její dlaně a v řetízku kapek padá na zem, nebyla její. Opravdu je tak neschopná, že se nedokáže ani zabít?
„Tohle přece není řešení!“ říká s naléhavou výčitkou sestra…(-) „A co je řešení, Marie?“ zachroptí tiše. (-)
Marie si ji chvíli zkoumavě prohlíží a pak, jako by to už měla dávno promyšlené, s klidnou jistotou odpoví: „Bílá Voda.““


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.