Noc vědců představí jezuitskou stopu v Telči

Letošní Noc vědců bude úplně jiná, než jste byli doposud zvyklí. Program na téma Člověk a robot je kompletně připraven online a letos poprvé se do něj zapojuje i Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči. To představí společnou prezentaci hned několika vědeckých institucí v podobě komentované virtuální prohlídky výstavy Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši. Noc vědců začíná v pátek 27. listopadu a je bez vstupného či předchozí registrace přístupná na adrese www.nocvedcu.cz.

Prezentaci Univerzitního centra Telč na Noci vědců naleznete na www.nocvedcu.cz/misto/561-univerzitni-centrum-telc.

25. 11. 2020

Průvodcem Nocí vědců na MUNI, a také tak trochu patronem naší virtuální výstavy, se stal robot Karel, který se prý do Telče hodně těší. Čeká ho sice jen virtuální výlet, ale zato do období raného novověku, které je pro roboty opravdovým pravěkem.

Prezentace našeho Univerzitního centra na Noci vědců navazuje na pětiletý projekt Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši, který společně realizovaly Historický ústav Akademie věd ČR, telčské pracoviště Národního památkového ústavu a Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, a do kterého se Univerzitní centrum v létě zapojilo právě při společně pořádané výstavě.

Letos je, vzhledem k aktuální situaci, program jednotlivých institucí a pracovišť poprvé připravován převážně v on-line podobě. A poprvé jsou mladí vědci a vědkyně zváni také do Telče, kde budou mít zájemci možnost nejen projít většinu prostor areálu bývalé jezuitské koleje, ale především se seznámit s výzkumnou prací v oborech jako jsou historie, archeologie, ale třeba i vytváření 3D modelů. Hlavně to ale bude o jezuitech, kteří v Telči působili v 17. a 18. století. Interaktivní expozice je zavede do života zdejší komunity, zejména do způsobu prožívání tzv. třetí probace – závěrečné fáze formace jezuity, pro kterou byl zdejší dům zřízen. Zároveň ozřejmí, jak probíhá spolupráce institucí v rámci mezioborového výzkumu.

Noc vědců se koná již od roku 2005 a je to celorepubliková akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, široké veřejnosti běžně nedostupných. Návštěvníci se během ní mohou volně procházet laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jít do hloubky aktuálních témat. Je určena bez rozdílu pro všechny, koho zajímá věda a výzkum.

Informace o projektu s názvem Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši naleznete na stránkách: www.jezuitetelc.cz