Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče!

Po složité cestě, a až téměř po třiceti letech od úmrtí významné telčské malířky Míly Doleželové, se většina jejích děl, a také děl jejího muže, rovněž akademického malíře, Jiřího Mareše, vrací zpět do Telče. Dohodli se na tom zástupci České dominikánské provincie a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, kteří společně s městem Telč a Krajem Vysočina připravili první malou letní expozici vybranou z obrazů z pozůstalosti obou malířů, nyní Masarykově univerzitě do Telče dlouhodobě zapůjčených.

27. 6. 2021

Vernisáž výstavy proběhne 1. července od 16 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči. Výstava bude k vidění do 31. 8. 2021 v otevírací době knihovny nebo v jiném čase po dohodě na tel.: 774 886 640.

Akademickou malířku Mílu Doleželovou, která prožila značnou část života v Telči, kde i zemřela, není milovníkům umění jistě třeba představovat. Její dílo sestávající jednak z fresek (např. lékárna v Jihlavě), a také z nesčetného množství olejomaleb a grafik, je opravdu monumentální. I když pro širší veřejnost možná trochu zapomenuté. Dodejme, že nespravedlivě. Většina z nás jistě zná její ilustrace k Příběhům dávné Indie či k cikánským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.

„Styl paní Míly je originální a nepřehlédnutelný. Tak jako byla i její osobnost a její životní příběh. V příštím roce si připomeneme 100 let od jejího narození, ale již teď tu máme první dárek a dobrou zprávu,“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec, „podařilo se nám domluvit s Dominikánskou provincií na dlouhodobém uložení obrazů z pozůstalosti Míly Doleželové a jejího manžela akademického malíře Jiřího Mareše v prostorách Univerzitního centra,“ dodává.

Jedná se o opravdu úctyhodnou sbírku, která se tak po téměř třiceti letech vrací zpět do Telče. Masarykova univerzita má v Telči v plánu nejen poskytnout obrazům lepší depozitní podmínky, ale také je formou stálé expozice více ukázat veřejnosti, a spolu s nimi lépe představit i jejich autory. To, aby jejich obrazy žily dál, je koneckonců to, co si paní Míla přála. První malá letní výstava bude jistě nejlepší pozvánkou na oslavy v roce 2022.