Knižní novinky - březen 2022

Nabízíme vám březnové knižní novinky.

24. 2. 2022

Bez popisku

Alena Ježková: Ruce houslisty
Jiří Trávníček: Kulturní vetřelec
Helga Hošková-Weisová: Nikdo nás nečekal
Eda Kriseová: Mluvící hora
Viktorie Hanišová: Dlouhá trať
Jan Novák: Čáslavská
Bohumil Vurm: Příběh templářů I., II., III.
Vladimír Mertlík: Mašínovi: Ve stínu šibenice
Kamil Rodan: Život s korunou
Jan Bureš: Česká demokracie po roce 1989
Iain MacGregor: Checkpoint Charlie: Strhují dějiny míst, kde i za časů studené války byla půda hodně žhavá
Robert D. Blackwill: Válka jinými prostředky: Geoekonomika a státnictví
Martin Franc: Retrojídlo: Jak jsem jedli za socialismu

Knižní tip

Kamil Rodan: Život s korunou

Proč si přečíst?
Je vždy lákavé začíst se do životů jiných lidí, v tomto případě dokonce slavných a mocných žen. Žádná fikce, jen historická fakta a život takový, jaký je.
Anotace:
Lesk a slávu evropským panovnickým domům dodávaly od nepaměti ženy, jejichž nevšední osudy zajímaly současníky i příslušníky následujících generací.
Za zdmi velkolepých paláců, venkovských zámků a loveckých chat se však mnohdy odehrávala dramata, o kterých neměl běžný člověk ani tušení.
Deset příběhů, které se vám díky této knize dostávají do rukou, jsou toho nezpochybnitelným důkazem. Život v luxusu, jásot davů a pozornost médií vykoupily hlavní aktérky této knihy ztrátou soukromí, svobody a osobního štěstí.
Jen málokteré člence vysoké aristokracie současného a minulého století se podařilo prožít život podle svých snů a představ. Svou krásou, pracovními aktivitami a zákulisními pletichami se však nezapomenutelně zapsaly do dějin a jejich osudy se staly předlohou nejen této knihy.
Reakce čtenářů na knihu:
Spisovatel Kamil Rodan píše dobře, hezky a snadno se mi tato série o monarchii četla. Chválím ho i za bezva nápad věnovat se princeznám a královnám, většinou se na ně zapomíná. Většinou známe, když už tak krále, málo nebo vůbec jejich manželky, zvláště ty z hlubší historie.
Velmi pěkně zpracováno, poutavé čtení.
Kniha Život s korunou mě stejně jako její předchůdkyně (Ženy s korunou) nezklamala. Vůbec mi nevadí, že se počet příběhů snížil z původních dvaceti na deset, ba právě naopak. Více jsem se ponořil do jednotlivých životů a nechal jsem se unášet plynulým tokem dějin a zajímavými osudy. Kniha se mi moc líbila a doufám, že budou následovat další.
Úryvek z knihy:
„Poslední hřebíček do rakve
Svým vystoupením ve zpravodajském pořadu Panorama hlavní britské televizní stanice BBC se 20. listopadu 1995 zařadila Diana s konečnou platností mezi černé ovce britské královské rodiny. Touha po pomstě a snaha o maximální publicitu v době gradující manželské krize byly pro princeznu v daný moment silnější než pud sebezáchovy a loajalita vůči rodině, příbuzným a přátelům. (…) Ani ne týden po manželových 47. narozeninách vyprávěla princezna překvapeným a zděšeným lidem, u nichž hledala porozumění a podporu, o nesnesitelném utrpení, kterému byla po více než deset let dennodenně vystavena, o nevěrách a milostných vztazích, které se odehrávaly na obou stranách dávno vytýčeného kolbiště, ale také o své nemoci a manželově neschopnosti vládnout. Pocit zděšení, který zachvátil po odvysílání pořadu nejen britský královský dvůr a jeho příznivce, ale i zástupce středních tříd a široké veřejnosti, znamenal pro Dianu definitivní konec pohádkového příběhu o krásné a nevinné princezně, která se provdala za svého vysněného prince.“


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.