INCURSUS BARBARORUM – skladatel Jan Novák v exilu

Život hudebního skladatele Jana Nováka (1921-1984) byl typickým příběhem středoevropského umělce 20. století.

19. 10. 2023

Bez popisku

Původem z katolické rodiny s exkluzivním vzděláním od Viléma Petrželky, Pavla Bořkovce, Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů čelil po svém návratu z USA v únoru 1948 trvalému politickému nátlaku ze strany Svazu československých skladatelů. Přesto i v těchto obtížných podmínkách propagoval se svou manželkou, vynikající klavíristkou Eliškou Novákovou, tvorbu svého učitele Bohuslava Martinů.

Na duchovní a kulturní úpadek společnosti reagoval příklonem ke klasické latině, která se mu stala intelektuálním útočištěm a vnitřním exilem. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem v srpnu 1968, na kterou reagoval básnickou sbírkou Incursus barbarorum, se s těžkým srdcem rozhodl opustit svůj domov u Brněnské přehrady a s rodinou zamířil do exilu v Dánsku, Itálii a Německu.

Zde vzniká jeho jediná opera Dulcitius, všechny tři symfonie – Ludi symphoniaci I, Vernalis temporis symphoniaSymphonia bipartita, baletní a pěvecké ztvárnění bajek Aesopia a celá řada sólových, komorních a vokálních skladeb. V oblasti filmové hudby navázal spolupráci s českým exilovým režisérem Vojtěchem Jasným.

V nich upevňuje svůj individuální kompoziční styl, který je založen na syntéze neoklasicismu, jazzové taneční rytmiky, metra latinského časoměrného verše a české i moravské hudební tradice.

Tato výstava je věnována především závěrečným šestnácti letům života Jana Nováka v zahraničí a zároveň je aktuální připomínkou nesamozřejmosti svobody reprezentované 55. výročím roku 1968.

Oficiální představení výstavy se uskutečnilo 22. listopadu 2023 v 18.00 hod. v Univerzitním centru Telč přednáškou doc. Martina Flašara, kterou doprovodil výběr z Novákovy písňové sbírky Cantiones latinae, vydané v Padově roku 1972 v pěveckém podání Vladimíra Richtera za kytarového doprovodu Jiřího Michálka.

Výstava probíhá od 16. 11. 2023 do 31. 1. 2024 a je volně přístupná každý den od 9.00 do 17.00 hod. v prostorech Kavárny Haas.

Autoři výstavy:
Martin Flašar, Rebecca Grosschmidtová

Grafická realizace:
Pavel Křepela

Rozhovor s Martinem Flašarem - spoluautor knihy o skladateli Janu Novákovi

Fotografie z představení výstavy

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.