Portréty pro Mílu aneb Otevřený ateliér – Telč si bude připomínat 101. výročí narození malířky Míly Doleželové

V neděli 12. listopadu by se dožila 101. narozenin výjimečná, osobitá a originální umělkyně Míla Doleželová. Významná část jejího života je spjatá s Vysočinou, a především s městem Telčí, kde dlouhá léta žila. V letošním roce se zde v Univerzitním centru Masarykovy univerzity podařilo otevřít její stálou expozici. Splnilo se tak nejen její poslední přání, ale je to i určité splacení dluhu k péči o toto mimořádné dílo, které malířka zanechala. Dílo, které bezesporu patří k českému národnímu kulturnímu dědictví, a také k top kulturním atraktivitám města Telč.

9. 11. 2023

„Při příležitosti 101. výročí od narození Míly Doleželové jsme se rozhodli otevřít expozici a výtvarný ateliér v UCT široké veřejnosti i s doprovodným programem,“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec. „Uctěte s námi velkou malířku tím nejlepším možným způsobem – štětcem. K dispozici vám bude prostor, barvy, malířské podklady i další výtvarný materiál, a v případě potřeby za pomoci zkušených lektorů i překonání vlastního ostychu. Stěžejním tématem bude autoportrét, umělecká svoboda však nezná žádné hranice,“ zve ředitel Makovec na sobotní setkání do Telče.

Akce Univerzitního centra Portréty pro Mílu aneb Otevřený ateliér v Expozici Míla Doleželová se bude konat v sobotu 11. 11. 2023 od 14 hodin a je určena především pro návštěvníky ve věkovém rozmezí od 1 roku do 101 let, na své si ale jistě přijde každý. Vstupné je dobrovolné.

Pro zájemce se otevře také telčský dům ´U malířů´ (penzion Kamenné slunce) na ulici Palackého č. 27, kde více než dvacet let malířka žila a tvořila. „Promění se tak v galerii a symbolicky tak naplní odkaz malířky Míly Doleželové, která zde prožila vrcholná léta své tvorby, obklopená přáteli, ale i smutný závěr života v chudobě a osamění, “ těmito slovy zve k návštěvě Tereza Severýnová, majitelka domu. Prohlídky v rámci druhého ročníku Dne otevřených dveří U Malířů budou v sobotu 11. listopadu v 16:00 a v neděli 12. listopadu v 10:00 a 14:00 hodin. Na prohlídku je třeba se zaregistrovat. Podrobněji: www.kamenne-slunce.cz/cz/mila-dolezelova.

Stálá expozice Míly Doleželové vznikla letos v rámci projektu Svět Romů v díle malířky Míly Doleželové, podpořeného z finančních mechanismů EHP a Norska, a byla slavnostně otevřena 16. června 2023. Kromě působivé expozice více než 180 velkoformátových obrazů Míly Doleželové a jejího manžela Jiřího Mareše, nabízí ve výtvarných a hudebně-pohybových ateliérech také vzdělávací programy pro děti a školní skupiny. Za první půlrok expozici shlédlo přes 3 000 návštěvníků a 7 vzdělávacích programů absolvovalo přes 200 žáků z mateřských, základních a středních škol celého regionu.

Více informací: www.miladolezelova.eu/pro-skoly/informace-pro-ucitele.

Další ilustrativní fotografie k volnému použití naleznete ve složce Portréty pro Mílu.

Tisková zpráva ke stažení (.pdf)