Co se děje na Divokém východě
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
V pátek 21. září proběhne v prostorách Univerzitního centra Telč slavnostní podpis memoranda o spolupráci šesti významných vzdělávacích a výzkumných institucí (Masarykovy univerzity, Dunajské univerzity v Kremži, Českého vysokého učení technického v Praze, Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Národního památkového ústavu a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR).
Hlavním cílem memoranda je prohloubení spolupráce především v oblastech výměny studentů, pedagogů či pracovníků při společných studijních či výzkumných programech. Memorandum tak navazuje na dosavadní spolupráci uvedených institucí při realizaci aktivity Scola Telč, čili pracovního setkání studentů v rámci pravidelných letních či zimních škol v Telči se zaměřením na kulturní dědictví a památkovou péči. Tuto aktivitu mají všechny instituce zájem nadále rozvíjet. Možnost získat zkušenost z mezinárodní a mezioborové, týmové práce a spolupracovat se specialisty z různých oborů se už staly přínosnou a pro studenty vítanou zkušeností.
Pod vedením odborníků z oblasti památkové péče, architektury, přírodovědných disciplín, historie umění tak v roce 2017 a 2018 studenti společně pracovali na návrhu rehabilitace dvou historických domů na hlavním náměstí v Telči, na návrhu obnovy venkovských prostor v těsné blízkosti historického jádra města Telče, nebo na projektu revitalizace objektu bývalé synagogy v Telči.
V září letošního roku probíhá další vzdělávací aktivita, jež je součástí projektu Potenciál společného kulturního dědictví pro přeshraniční regionální rozvoj (KulReg), realizovaného v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko-Česká republika Masarykovou univerzitou a Dunajskou univerzitou v Kremži.
Prezentace výstupů uvedených minulých i současných společných aktivit bude rovněž součástí programu po podpisu memoranda.
Bližší informace na FB profilu Scola Telcz
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.