Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Ve dnech 20. až 23. listopadu 2019 se v Univerzitním centru v Telči konal odborný Seminář Telč 2019 s názvem „Současnost a budoucnost dojížďkových vztahů“. Seminář pořádal Institut pro dopravní ekonomii, geografii a politiku (ITREGEP) v rámci projektu „Nová mobilita - vysokorychlostní dopravní systémy a dopravní chování populace“, reg. č.: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008430, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
Na semináři v Telči se sešli řešitelé projektu z řad partnerských institucí (Masarykova univerzita, Univerzita Karlova, Magistrát města Brna, České dráhy, a.s., Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., OLTIS Group, s.r.o., Siemens Mobility, s.r.o.), spolu s českou a slovenskou odbornou veřejností zahrnující akademickou sféru i aplikační praxi (např. Žilinská univerzita v Žilině, Krajský úřad Kraje Vysočina, POVED, s.r.o., KORDIS JMK, a.s., Arriva Transport ČR, a.s, Krajský úřad Jihomoravského kraje, Institut plánování rozvoje hl. m. Prahy, Univerzita Komenského v Bratislavě a další). Hlavním cílem projektu Nová mobilita je zintenzivnit mezisektorovou a mezioborovou spolupráci v rámci výzkumu změn mobilitního chování populace v kontextu rozvoje vysokorychlostních železnic v ČR. V rámci projektu vznikla odborná platforma propojující výzkumné organizace, subjekty aplikační sféry a instituce veřejné sféry, která se bude komplexně zabývat socioekonomickými dopady tohoto fenoménu na společnost a kvalitu života obyvatel. Smyslem platformy je účinná výměna zkušeností, znalostí a informací mezi všemi zainteresovanými subjekty.
Stěžejním tématem semináře byla současnost a budoucnost dojížďkových vazeb s cílem diskutovat ekonomické a prostorové aspekty každodenní mobility obyvatelstva s důrazem na dopravní politiku a plánování. Hlavními body programu byl monitoring a analýza dopravních proudů v regionech, dopravní vazby mezi metropolemi a jejich zázemím, analýza denních rytmů v kontextu regionální dopravní obsluhy a zajištění dopravních služeb pro potřeby regionální mobility. Součástí programu byla také panelová diskuse na téma „Mobilita za 50 let - kde jsme a kam pojedeme?“. Výsledky jednání semináře budou shrnuty ve zprávě publikované v časopise Review of Economic Perspectives a promítnou se do připravované metodiky pro získávání, hodnocení a využívání velkých datových souborů (tzv. big data) pro potřeby sledování, analyzování a predikování poptávky po přepravě.
Celá tisková zpráva ve formátu PDF.
Nová mobilita - vysokorychlostní dopravní systémy a dopravní chování populace. Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání výzva č. 26: Dlouhodobá mezisektorová spolupráce CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_026/0008430.
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.