Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Knižní novinky v knihovně UCT.
Petr Jiříček: Josef Alois Schumpeter
Petr Jiříček: Hodice: historie obce a šlechtického rodu
David Böhm: Než dočteš tuto větu, narodí se na zemi 21 dětí
Marek Vácha: Nemocí stala se pravda
Šárka Homfray: Proč jsme tak naštvané?
Milan Mareš: Příběhy matematiky
Sally M. Winston: Brouci v hlavě
Hana Vykoupilová: Kapesní kouč
Jill Weber: Mozková mlha
Přemysl Hrouda: Nohavica a jeho naše malá válka
Bono: Surrender: 40 písní, jeden příběh
Jiří Němčík: Přiznání taxikářů
Petr Šabach: Láska je kurva a jiné povídky
Kateřina Sidiropulu Janků: Spolu v malém historickém městě: Telč
Ondřej Franěk: Manuál operátora zdravotnického operačního střediska
Proč si přečíst?
Máte také občas v hlavě nechtěné vtíravé myšlenky? Bojíte se, že byste je mohli uskutečnit? Kniha vám pomůže uvědomit si, že jsou to právě jen myšlenky a že nejste sami, kdo je má.
Anotace:
Nejste tím, co se vám honí hlavou! V této knize vám dva experti na zvládání úzkostí nabízejí dovednosti založené na kognitivně behaviorální terapii, které vám pomohou odpoutat se od rušivých myšlenek, překonat zahanbení, které s sebou takové myšlenky nesou, a snížit vaši úzkost. Pokud vás trápí brouci v hlavě neboli rušivé, vtíravé myšlenky, můžete mít obavy z toho, co tyto myšlenky vypovídají o vás. Zdá se vám, jako by to byla zpráva pro vás, která vám chce něco říci. Pravda je ale jinde. Jsou to JEN myšlenky. A nejste v tom sami. Na světě jsou miliony lidí, kteří se potýkají s podobnými nepříjemnými a otravnými myšlenkami. V knize se setkáte s řadou z nich a díky příkladům ze života poznáte, že nad vtíravými myšlenkami můžete vyhrát.
Reakce čtenářů:
Jako psycholog knihu moc chválím, skvěle popisuje jednotlivé diagnózy a práci s nimi. Nelze nic vytknout!
Osobně tuto knihu považuji za velice přínosnou, srozumitelně napsanou a uklidňující. Vtíravými myšlenkami totiž trpí opravdu spousta lidí. Jádro pudla ovšem spočívá v tom, že některým se daří ony myšlenky snadno „odpinknout“ a vesele pokračovat v životě, zatímco jiné dovedou nepříjemně až mučivě trápit.
Pokud toužíte vědět, proč tomu tak je či snad patříte mezi ty méně šťastné, kteří s tímto problémem bojují, pak neváhejte a sáhněte po této knize. Autoři vám vše velice dobře vysvětlí a nastíní, co se s tím dá dělat.
Mimo to velmi oceňuji, že se i takovéto méně známé věci dostávají do povědomí, protože není nic horšího, než když se s tím člověk musí prát sám, popř. má dojem, že tímto problémem trpí jako jediný.
Několik let mě trápily úzkosti. Občas nebylo dne, kdybych se nebudil hrůzou, bušilo mi srdce, poléval mě studený pot. Vždy jsem vyskočil a přemýšlel, že musím utéct a že se těch úzkostí při běhu třeba zbavím. Úzkosti nepřicházely jen večer, ale v průběhu celého dne. Nejhorší bylo, že jsem si od nich neodpočinul ani v době, kdy jsem byl vystavován všem možným pozitivním vlivům. Jednou mi k narozeninám kamarádka koupila tuto knihu a ta mi naprosto přetočila život. Nejsou v ní obsaženy až tak převratné informace. Většinu věcí už možná víte, ale nejdete v ní ujištění, že v tom nejste sami a vidíte příklady mnoha lidí, kteří se trápí kdejakou nechtěnou vtíravou myšlenkou. Já se bál, že bych mohl někomu ublížit. Raději bych obětoval sebe, než ublížit někomu jinému. Jednoho dne, když byla má mysl obzvlášť lepivá, mi hlavou prolétla myšlenka tohoto typu, já si jí v té změti všiml, řekl si, že bych tohle přece neudělal a ona se ke mně přilepila. Pak už chodila častěji a častěji a po ní hned nával úzkosti. Kniha mi dala jasnou odpověď, co musím udělat, abych nad vtíravými myšlenkami vyhrál a ono se tak stalo. Takže já ji vřele doporučuji. Je to kniha, kterou by měla obsahovat každá knižní KPZ.
Úryvek z knihy:
„Představujeme vám tímto hlasy, kterým říkáme „Hlas plný obav“, „Falešná útěcha“, a „Moudrá mysl“. Postupně vám budeme předkládat mnoho rozhovorů, ve kterých tyto hlasy vystupují. Každý z nich vysílá poselství, kterému odpovídá jeho jméno. Pomůžeme vám pochopit, jak se k nim nejlépe postavit, když zničehonic promluví a vetřou se do vaší mysli.
Začneme Hlasem plným obav, tedy hlasem děsivých představ. Hlas plný obav říká „Co kdyby…?“ Vyslovuje obavy, pochybnosti a chybné závěry, které předpovídají tragédie a strašlivé důsledky. Tento hlas se může jevit jako iracionální, směšný, dokonce perverzní nebo přímo šílený. Někdy vyslovuje podivná nebo naléhavá varování. Přerušuje vás, obtěžuje, děsí, odmlouvá. Hlas plný obav zvyšuje pocit úzkosti. A právě on často na vtíravou myšlenku nebo nový pocit reaguje první.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.