Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Knižní novinky v knihovně UCT.
Renata Kalenská: Orgány nepatří do nebe
Marie Filipová: Počátecký rodák Otokar Březina
Helen Pilcher: Malé vynálezy, které přinesly velké změny
Henry Kissinger: Umění politické strategie
Renata Kalenská: Doktor vězeňských věd
Dave Asprey: Bystrohlaví
Ladislav Vrchovský: Statek
Vlastimil Hela: Návrat žítkovských bohyní
Jan Štěpánek: Pod ochranou Asklépia
Pavel Juřík: Harrachové
Proč si přečíst?
„Kdyby se pro mě nenašla ledvina, možná bych dnes nebyla mrtvá, ale určitě bych nežila naplno. Jen bych přežívala na dialýze. Každý den celým srdcem a každou buňkou těla myslím na svého nežijícího dárce.“
Anotace:
Příběhy české transplantační chirurgie.
Renata Kalenská v knize rozhovorů vzdává hold Jiřímu Froňkovi, mimořádné osobnosti české transplantační chirurgie, a také všem lidem, kteří tváří v tvář smrti prokazují obrovskou odvahu, nezdolnost ducha, nezištnost a lásku k bližnímu.
Reakce čtenářů:
Kniha Renaty Kalenské problematiku transplantace ukazuje z mnoha perspektiv, avšak ani jedna není vyčerpávající – již proto, že vždy patří jednomu konkrétnímu člověku. Od každého z nich se však lze naučit ještě něčemu, co s transplantací přímo nesouvisí. Je to chuť do života, odhodlání jít za svým cílem, schopnost přijímat všechny překážky s nadhledem, a hlavně se nevzdávat, ať už jde o touhu žít, nebo život někomu zachránit.
Úžasné čtení, zajímavé. Smekám před panem doktorem.
Díky autorce za to, že otevírá téma, o kterém bychom měli více mluvit. Líbí se mi, že kromě rozhovorů s přímými účastníky transplantací zařadila kapitolu o etických otázkách (mimochodem volba Váchy jako Froňkova oponenta mi hodně sedla) i o psychologických aspektech.
Doporučuji k přečtení nebo k poslechu.
Přiznávám bez mučení, že v některých místech jsem plakala. Ale pokud někdo nemá jasno ohledně toho, zda by souhlasil s darováním orgánů například svých blízkých, měl by si tuhle knihu přečíst. Nikdo nevíme, co nám osud chystá, a je dobré tyhle záležitosti si ujasnit ve chvíli, kdy nemáme pocit, že by se nás týkaly.
Skvělá kniha a skvěle načtená audiokniha. Spousta informací a silných příběhů. Klobouk dolů před doktory, dárci, příjemci i rodinami pozůstalých.
Úryvek z knihy:
„Přibíhá Jiří Froněk. „Vedle budu dělat játra, občas se sem skočím podívat, jak se vám daří,“ ujišťuje mě. I jemu říkám, že chci vidět misku s orgány, které se během pár hodin mají stát mou součástí. Označuje mě za morbidní bytost a neukáže mi nic. Vlastně jo – palec nahoru. A zase odbíhá, vedle už na něho čeká uspaný pacient. V tu chvíli mi vůbec nedochází, že ta játra, o kterých mluvil, jsou od mého dárce. Jeho orgány jsou teď zrovna na několika operačních sálech a díky nim je pro lidi na operačních stolech obrovskou nadějí na život. Někdo potřebuje jeho srdce, další pacient játra, já dostanu ledvinu a slinivku.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Poslechněte si záznam březnové přednášky „Co se děje na Divokém východě“.