Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Knižní novinky v knihovně UCT.
Joseph E. Stiglitz: Jiná cesta k trhu
Óscar Martínez: Bestie: na migrantech nesejde
Kolektiv autorů: Kniha mytologie
Richard Dawkins: S hlavou v oblacích
Lenka Hrabalová: Dějiny v troskách: ničení a ochrana kulturního dědictví na Blízkém východě a v Africe
Birgid Hankeová: Helena Rubinsteinová a tajemství krásy
Paul McCartney: 1964: Oči bouře
Martin Vopěnka: Na co nemůžeš sáhnout: encyklopedie abstraktních pojmů pro děti
Eva Požárová: Třešťská mozaika
Duňa Panenková: Hradní muzeum Český Krumlov
Proč si přečíst?
Jak se z chudé židovky stane jedna z nejbohatších žen světa? Před námi je poutavé vyprávění ženy, která se ohlíží za svým životem.
Anotace:
New York 1965. Heleně Rubinsteinové je 95 let, je jednou z nejbohatších žen na světě a oslnivou ikonou. Její kosmetické impérium prorazilo do celého světa. Avšak tato sláva nebyla polsko-židovské dívce z prostých poměrů vložena do kolébky. V roce 1896 naprosto sama vyrazila do Austrálie a začala podnikat. Krátce před smrtí se Helena ohlíží za svým pohnutým životem, který ji z největší chudoby zavedl do nejvyšších kruhů newyorské společnosti.
Reakce čtenářů:
Rozhodně je obdivuhodné, kam to Helena Rubinstein dotáhla vzhledem k tomu, že se narodila do velmi nuzných poměrů. Jako obchodnice byla zřejmě nedostižná, jako člověk dost příšerná. Kromě jejího příběhu se také v knize setkáme s mnoha slavnými osobnostmi ze světa módy i umění, Helena se díky svému postavení opravdu znala s důležitými lidmi své doby a dokázala toho využít.
Kniha je sestavena spíš jako kaleidoskop - střípky tu a tam poskládané. Ale vlastně až moc těch střípků bylo, respektive zbytečně dlouhá kniha.
Helena Rubinstein je tu chvílemi vykreslena jako altruistická dáma, ale spíš to byla jen úspěšná podnikatelka, jak měla napsáno ve svých židovských genech. Jinak jsem ji vnímala spíš jako necitelnou osobu. Pobavilo mě, jak býváme v zajetí automatismu. Jak si jinak vysvětlit frázi - byl do své ženy beznadějně zamilován - když se jednalo o šťastné novomanžele?
Kniha je naprosto bravurně sepsaný příběh skutečné postavy světových dějin v kosmetickém průmyslu. Dosud jsem o ní nikdy neslyšela, asi proto, že na kosmetickou péči a přípravky moc nedbám. A značka HR patří mezi velmi drahé přípravky.
Málokdy používám slovo bravurní, ale tady je to na místě. Protože sepsat knihu o tak nepříjemné osobě, jakou Helena Rubinsteinová zřejmě byla, muselo dát dosti práce.
Úryvek z knihy:
„Jako nejstarší z pozdějších osmi sester, musela Chaja nemilosrdně už jako čtyřletá pomáhat v domácnosti. Nejdřív krmila a přebalovala Paulinu a vláčela ji ven. Za ní následovala Regina, pak Rosa. Na páté místo v houfu sester se zařadila Stella. A to už byla Paulina dost velká, aby dohlížela na malé – postupně Cesku, Manku a Ernu. Chaju poslal otec vařit do kuchyně a vyžadoval také, aby pomáhala v obchodě. (…) Celkem dvanáct dětí přivedla matka Gitel na svět, ale žádný ze čtyř synů nepřežil. Pokaždé, když jeden z nich zemřel, smutek se položil jako černý těžký závoj na celý dům. Pak Chaja opatrovala matku, která celé dny nevstala z postele. Už jako pětileté se jí podařilo vyhublou matku donutit, aby se najedla.“
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.