Módní přehlídkou skončily Retro a Malírna v univerzitním centru

31. 5. 2019

Po více než dvou měsících končí dnes v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči dvě výstavy: „Na vlně retro“ a „S tradicí v srdci – Další osudy malírny v Telči“, pořádané společně s telčskou pobočkou Muzea Vysočiny Jihlava.

Obě výstavy se pokusily nevšedním způsobem přiblížit relativně nedávnou historii a setkaly se s velkým ohlasem a zájmem veřejnosti. Malírna navázala na expozici z loňského roku, a tentokrát se více zaměřila na užitkové sklo, které se také, často v nelehkých podmínkách, kdysi v Telči vyrábělo. „Velmi pozornými a vděčnými návštěvníky výstavy jsou někdejší pracovnice provozovny Českého křišťálu. Na vystavených fotografiích, které se kurátorce Alici Grünwald podařilo shromáždit, poznávají své kolegyně, prostory, ve kterých pracovaly i výrobky, které jim procházely rukama,“ shrnuje reakce na výstavu vedoucí univerzitní knihovny Ilona Martinů a dodává, „mladší návštěvníci byly překvapeni, že taková výroba v Telči vůbec existovala.“

Exponáty retro výstavy byly předměty denní spotřeby ze 60. – 80. let – kočárky, stany, nádobí, elektronika, ale i oblečení – a získaly vystavením v prostorách univerzitní knihovny patinu starožitnosti. Instalaci doplnily obrazy malířky Ramony Haubold. „Máme z výstavy radost. Byla to sice zvláštní, složitá doba a vystavené exponáty nejsou žádná velká umělecká díla, ale jsou to naše vzpomínky na dobu, kdy jsme byli mladí. Také proto jsou reakce návštěvníků tak emotivní,“ usmívá se kurátorka výstavy Na vlně retro Helena Grycová z telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.

Obě výstavy byly zakončeny již ve čtvrtek a stylově. V krásných kulisách nádvoří univerzitního centra, a za doprovodu telčského jazzového kvarteta, si více než 150 diváků mohlo užít retro módní přehlídku v režii spolku Dobová móda Telč. Pod vedením paní J. Klikové, která se dlouhodobě zabývá módou a jejíž sbírka obsahuje modely od 19. století až po současnost, bylo na co se dívat i vzpomínat.

Další expozice jsou v Telči plánované hned na červen. V neděli 16. června bude vernisáž soch uměleckého kováře Libora Hurdy, které budou k vidění na nádvoří celé léto a v knihovně se můžeme těšit na výstavu obrazů telčského rodáka Tomáše Mejdrecha In memoriam, která bude mít vernisáž 22. června.

Kompletní fotogalerie
Video ukázka (na FB)
Tisková zpráva

Více informací:
Ilona Martinů
vedoucí univerzitní knihovny UCT
e-mail: martinu@rect.muni.cz, tel.: 774 886 640
Helena Grycová Benešová
Muzeum Vysočiny Jihlava – pobočka Telč
e-mail: grycova@muzeum.ji.cz, tel.: 567 243 918


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.