Oslavy 80 let od konce 2. světové války začnou večerem s historiky v Univerzitním centru
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
14. a 15. října se v Havlíčkově Brodě konal již 32. ročník Podzimního knižního veletrhu. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 23 nakladatelů s 67 knižními tituly. Mezi nimi bylo i nakladatelství a vydavatelství Masarykovy univerzity MUNIPRESS, které ve spolupráci s Univerzitním centrem v Telči vydalo knihu věnovanou Míle Doleželové. A i v této velké konkurenci zaznamenalo úspěch, když získalo cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny.
Monografie přináší nový, objevný pohled na tvorbu zcela mimořádné malířky Míly Doleželové (1922–1993). Žila a tvořila v Praze, a hlavně na Vysočině, pod horou Javořicí, v Jihlávce, Klatovci a Telči. Milovníkům umění zanechala nesmírně obsažné a monumentální dílo sestávající z fresek a nesčetného množství olejomaleb, kreseb a grafik.
Úvodní kapitola knihy z pera Markéty Bártové přiblíží životní osudy Míly Doleželové i jejího manžela, malíře a grafika Jiřího Mareše (1932–1984). Umělkyně se nejvíce proslavila jako „malířka cikánů“, hloubka jejího zájmu o romskou tematiku však značně přesáhla pouhé vnější okouzlení, neboť romský prvek, romipen, v jejím díle hluboce rezonoval. Ve své kapitole, jejíž záběr přesahuje až k současným romským umělcům, to názorně dokládá Jana Horváthová. Navzdory nepřízni ateistického režimu Doleželová po dobu tří desetiletí tvůrčím způsobem rozvíjela křesťanská témata. Možné odpovědi na otázky po filozofickém a teologickém obsahu této významné části jejího díla formuluje ve své kapitole Tomáš Mazáč.
Monografie vyšla u příležitosti 100. výročí narození malířky, doprovází ji téměř tři sta reprodukcí obrazů, fotografií a dokumentů, obrazové kalendárium jejího života a díla a několik příloh. Prvních 600 ks bylo již téměř rozebráno, a tak nyní dochází k dotisku.
Pokud máte o knihu zájem, je do konce roku k dispozici na výstavě obrazů Míly Doleželové v Hasičském domě, v knihovně Univerzitního centra, případně lze zakoupit on-line prostřednictvím MUNISHOPu.
Fotografie z předávání ocenění a informace o dalších soutěžních titulech jsou k dispozici na webu VYSOČINA NEWS.
Hlavní dubnovou akcí, na kterou vás chceme do Univerzitního centra všechny pozvat, budou Ozvěny Masarykových dnů. Letos věnovaných 2. světové válce.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.