Knižní novinky - říjen 2021

Univerzitní knihovna pravidelně doplňuje svůj knižní fond. Nabízíme vám říjnové novinky.

29. 9. 2021

Bez popisku

Lenka Vlková: Hovory k Tobě
Jiří Kolář ze Zbenic: Selským rozumem: názory, rozhovory, vzpomínky
Vratislav Brabenec: Podzim
Vladimír Papoušek: Zpívám elektrickému tělu
Jaromír Slomek: Prahou bratří Čapků
Gábina Pokorná: V hlavě: ze zápisků mladé schizofreničky
Karel Hvížďala: Věta jako povolání: nezapomínky
František R. Kraus: A přiveď zpět naše roztroušené…
Miloš Doležal: Do posledních sil.
Země skrytých úsměvů (povídky současných autorů)
Anna Fodorová: Lenka
Jiří Voráč: Vojtěch Jasný
Klára Smolíková a Tobiáš Smolík: Cha, cha, chá, zasmál se Mordechaj
Zdeněk Ležák: Milada Horáková
Petr Pomerantsev: Tohle není propaganda: válka proti realitě
Holger Dambeck: Vedle nul je jednička velké číslo: matematické triky pro každý den
Chuck Korr: Víc než jen hra
Dana Dvořáčková–Malá: Děti a dětství: od středověku na práh osvícenství

Knižní tip

Miloš Doležal: Do posledních sil.

Proč si přečíst?
Velmi smutné vyprávění o událostech, které se bohužel staly. Každý by se měl zamyslet nad tím, co může udělat, aby se historie neopakovala.

Anotace:
Tři dokumentární povídky vyprávějí tři české příběhy. Osudy ne-okázalých hrdinů, ale také jejich pronásledovatelů, trýznitelů a vrahů. První líčí příběh zatčení, plahočení se po koncentračních táborech a smrti malíře a spisovatele Josefa Čapka. Druhá povídka přibližuje dramatickou životní cestu československého parašutisty Vladimíra Hauptvogela, vysazeného do protektorátní jámy lvové v rámci paraskupiny CHALK o Velikonocích roku 1944. Aktérkou posledního příběhu je Josefina Napravilová, žena, která po válce hledala po Evropě roztroušené lidické děti.

Recenze:

  • Podrobné a pozitivní. Tak by se daly příběhy shrnout. Obdivuji práci autora. Na výsledku je vidět, že ho pátrání po jednotlivých osudech baví.
  • Nejvíce mě zaujala povídka, o které jsem si myslela, že mě zaujme nejméně: o paní Josefíně Napravilové. Zajímavý osud.
  • Kniha dokumentárních povídek doplněných souvisejícími fotografiemi, dopisy, zprávami, oznámeními je o lidech, které poznamenala protektorátní mlha. Ať už to byl marný boj manželky Josefa Čapka o jeho propuštění nebo nezdařila mise parašutistů, které zradil jeden z nich. Je nepochopitelné, jak může vůbec dojít k takovým věcem, kdy člověk neznamená pro druhého vůbec nic. Zajímavý je popis průběhu mise Chalk, která se půl roku odkládala a pak byla v podstatě kvůli zradě z vlastních řad neúspěšná. O víře zrádce... o velkém hrdinství obyčejných českých lidí, kteří parašutistům pomáhali a zaplatili za to celé jejich rodiny svými životy.

Úryvek z knihy:

Alenka
Stane se, že Peča podává překvapenému Dobešovi skicák, který dostal od Jarmily v došlém balíku. „Co je to jenom napadlo, posílat mi sem skicák? Vždyť vědí, že jsem kreslil většinou na volné papírky. Tobě se bude hodit, vezmi si ho.“ Dobeš si s díky bere skicák k sobě a tu z něho na podlahu vypadává fotografie dívčí hlavy. „Kdo to je, tu neznám…“ podivuje se Čapek. Dobeš si ji prohlíží: „Josefe, je ti podobná…“ „Že by to byla Alenka? Ta ale nenosí brýle…“ Peča si uvědomí, že Alenku neviděl strašně dlouho…kolik to jen je? Čtyři roky. Změnila se, změnili jsme se. Denně se na ni bude dívat.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.