Knižní novinky nového roku

Nabízíme vám nové knihy měsíce ledna.

20. 12. 2022

Jiřka a Rosťa Gregorovi: Pamír Highway na kole
Danuta Chlupová: Jizva
Petr Čornej: Husitská revoluce
Adam Drda: Před branou nenávratna
Eva, Petr a Luboš Hacalovi: Můj syn feťák
Michaela Hošková: Matěj mapuje výtvarné umění
David Allen: Mít vše hotovo v praxi
James Nestor: Dech
Rudolf Ďuďa: Velká encyklopedie: minerály
Robin a Jenny McKelvie: Skotsko
Mel Koringová: Výcvik štěněte den po dni
Petra Dvořáková: Zahrada

Knižní tip

James Nestor: Dech: nové poznatky o ztraceném umění

Proč si přečíst?

Kniha předkládá nový pohled na dnešní technologie a propojuje je se starověkými technikami. Pojďme se znovu naučit správně dýchat.

Anotace:

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat.

Reakce čtenářů na knihu:

  • Pět hvězdiček!!! Jamese Nestora jsem slyšela mluvit o dýcháni ústy v jednom anglickém podcastu, jeho povídaní bylo velmi poutavé. Když jsem uviděla český překlad knihy, hned jsem si ji objednala! Jsem teprve na začátku, ale hned od prvních stránek mě čtení neuvěřitelně baví!!! Autor má skvělý smysl pro humor, překlad je výborný a obsah ohromně zajímavý!! Je to opravdu populárně naučná kniha s velkým množstvím odkazů na provedené studie a zdroje. Myslím, že kniha stojí opravdu za přečtení!!Překvapivě dokonalé barevné retuše historických fotografií. Příjemné chvíle strávené s knihou!
  • Kniha mi doplnila znalosti o dechu a motivovala pro životní změnu. Pro všechny, kteří chtějí uzdravit své tělo a duši.
  • Nejlepší kniha posledních let. Autor popisuje vlastní výzkum a seznamuje čtenáře se zajímavými technikami dýchání. Mj. se zmiňuje i o Emilu Zátopkovi. Vřele doporučuji všem!
  • Fantastická kniha, doporučuji každému, kdo dýchá, jako povinnou četbu! Uvědomíte si sílu dechu a to, že ho můžete ovládat a procvičovat. Kniha se snadno čte, je psaná poutavě, formou vyprávění.

Úryvek z knihy:

Na toto místo mě poslal doktor. „Mohl by vám prospět kurz dechových cvičení,“ řekl mi. Potřeboval jsem posílit sláb¬noucí plíce, zklidnit vyčerpanou mysl a možná i zaujmout lepší životní postoj.
Posledních pár měsíců pro mě bylo krušných. Byl jsem vystresovaný z práce a můj stotřicetiletý dům se rozpadal. Nedávno jsem prodělal zápal plic, který mě skolil i loni předloni. Většinu času jsem doma sípal, pracoval a třikrát denně vyjídal stejnou misku, shrbený na gauči nad týden starými novinami. Uvízl jsem ve vyjetých kolejích — fy¬zicky, mentálně, všeobecně. Po několika měsících takového života jsem se rozhodl dát na doktorovu radu. Zapsal jsem se na začátečnický kurz dechových cvičení, abych se naučil techniku zvanou sudaršan kríja.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.