Knižní novinky - červen 2021

Univerzitní knihovna pravidelně doplňuje svůj knižní fond. Nabízíme vám novinky měsíce června.

31. 5. 2021

Švýcarsko: Inspirace na cesty
Jiří Petráš: Bezčasí: Československo v letech 1972-1977
Robert Plomin: Kód života: jak z nás DNA dělá to, kým jsme
Julius Evola: Vzpoura proti modernímu světu
Dánsko: průvodce Lonely Planet
Wil Brownell: První nacista
Jan Kysela: Populismus v demokratickém právním státě: hrozba nebo výzva?
Monika Palatková: Ekonomika turismu
Jan Sedlák: Slavné brněnské vily: 77 domů s příběhem
Alena Mornštajnová: Listopád
Evžen Boček: Aristokratka u královského dvora

Knižní tip

Jan Sedlák: Slavné brněnské vily: 77 domů s příběhem

Proč si přečíst?
Ač je kniha už staršího vydání (2013) určitě stojí za to ji přečíst, protože uceleně představuje jedinečnou architektonickou krásu Brna. 77 brněnských vil je v knize představeno chronologicky a vždy jsou zařazovány do příslušných stavebních tendencí: historizující vily, vily secesní moderny, vily funkcionalistické a další architektura 30. let až do současnosti. Brno není pouze slavná vila Tugendhat.
Anotace:
Brněnské vily prožívají po letech stagnace za minulého režimu renesanci. Významné vily vznikaly v Brně nejprve jako letohrádky, později trvale obývané rodinné vily jednak v sousedství městského centra, jednak za Lužánkami v Černých Polích i ve vzdálenějších Pisárkách. Letohrádek Mitrovských ve Veletržní ulici byl dokončen roku 1794. V rozsáhlé zahradě kolem letohrádku byla rovněž oranžerie a skleník pro pěstování ananasů. Dalším letohrádkem postaveným téměř o sto let později byl nejromantičtější a dominantní objekt vilového letoviska Herminy Ripkové v Pisárkách. Z forem řecké a římské antické architektury vychází tzv. Chleboradova vila ve Veveří. Nejslavnější éra brněnských vil přišla v meziválečném období, kdy vznikla známá funkcionalistická osada Nový dům v Žabovřeskách. Stavělo se dále v Masarykově čtvrti, avšak vilové soubory vznikaly i na dalších místech-zejména v Černých Polích, Králově Poli a Žabovřeskách. Zvýšená pozornost novým architektonickým počinům v brněnské vilové architektuře je novým přínosem rozšířeného vydání. Spolu s tím je nutně rozšířen pohled na vilové realizace minulých období a zaznamenány změny v péči o tyto památky (Jurkovičova vila, Tugendhat, vila Stiassny apod.). Závěrečná kapitola je opět jakýmsi miniprůvodcem. Znamená to mapy s vyznačením domů a dále seznam těchto vil, seřazených podle brněnských čtvrtí, v nichž se nacházejí. Je to služba čtenářům publikace při procházkách a projížďkách městem Brnem, která se v minulém období až překvapivě úspěšně osvědčila.
Recenze:
Brno je jedno z měst, které si opravdu zaslouží naši pozornost a já sám jsem si ho velmi oblíbil a pokud se nám poštěstí, tak si moc rádi uděláme výlet a projdeme si všechno to co nás ze všeho nejvíce zajímá a díky knihám jako je tato si máme možnost uvědomit právě hodnotu těchto míst a nacházíme tak vše co nás opravdu zajímá a co bychom si tak mohli společně prozkoumat v rámci vzdělávání naší rodiny.
Úryvek z knihy:
„V druhé polovině 19. století procházela většina evropských měst, Brno nevyjímaje, prudkým demografickým růstem, což vyvolalo potřebu jejich zvětšení. Rozšiřování městských center a jejich propojení s okolními částmi bránily hradby. Jejich asanaci v moravské metropoli povolil císař František Josef I. poté, co zrušil statut města jako zemské pevnosti. V roce 1863 schválila městská rada definitivní plán na rozšíření města…. rezidenční část městského okruhu zaujaly reprezentační obytné stavby, mezi nimiž vynikaly městské paláce nejbohatších podnikatelů.“


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.