Co se děje na Divokém východě
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Výstava, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Univerzitní centrum MU Telč a Muzejní spolek v Telči bude zahájena slavnostní vernisáží 11. 4. 2022 v 16:00 hodin v prostorách Univerzitního centra MU.
František Havelka pocházel z chudé telčské rodiny, která žila v Telči v Hradební ulici. Po absolvování tří tříd reálky v Telči působil několik let v Lidové malírně v Telči, kde pracoval pod odborným vedením profesora Františka Fromka. Dále absolvoval tříletou keramickou školu v Bechyni, kde byl žákem profesora Porgese ve figurální malbě. Techniku v dekoraci získal u akademického malíře Eduarda Hauptmana.
František Havelka měl rád přírodu, jejíž krásné scenérie zprvu jen fotografoval. Toužil však proniknout do techniky olejomalby, kterou dobře zvládl a až na malé výjimky jí zůstal věrný po celý další život. Byl realista, moderní umělecké směry neuznával, byl jejich odpůrcem. Již v roce 1921 byly jeho obrazy přijaty na Krajinskou výstavu v Telči. Vystavil na ní 37 obrazů. Dále vystavoval v Třebíči, Znojmě, Ostravě, Brně i v Praze. V zahraničí vystavoval ve Vídni, Paříži a v Londýně.
Mnohé jeho obrazy jsou dodnes v domácnostech telčských občanů. Většinou to jsou pohledy na telčské náměstí, krajinu v okolí Telče, ale také romantické náladové žánry.
Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči zvou na besedu s Petrou Procházkovou na téma Co se děje na Divokém východě.
Srdečně zveme na přednášku historičky a ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové, která nás seznámí se základními milníky dějin Romů a společného soužití Romů a Evropanů.