Jezuitská kolej všemi smysly a cesta od smyslů k ne-smyslům

Letošní Noc vědců 2022 má podtitul „Všemi smysly“ a my se po dvou letech, kdy byla možná pouze online verze, konečně můžeme setkat i osobně a představit prostor jezuitské koleje s ohledem na nastolené téma.

23. 8. 2022

„Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.“

Noc vědců 2022

Všichni víme, že člověk vnímá a poznává svět kolem sebe pěti smysly – zrakem, sluchem, hmatem, chutí a čichem. V několika krátkých zastaveních při komentované prohlídce bývalé jezuitské koleje, dnes Univerzitního centra MU v Telči, zkusíme zjistit, jak lze budovu i její úctyhodnou historii přiblížit prostřednictvím smyslů.

Čekají nás tak mimo jiné přednášky Jiřího Bláhy o zraku v unikátních prostorách půdy barokního kostela, o sluchu a zvuku a jejich vlastnostech a měření od Marka Eislera. Spolu s Jaroslavem Makovcem se budeme společně ptát, kdo jsou jezuité, jaká je historie řádu a proč je opředena tolika mýty. A také hledat historický smysl budovy jezuitské koleje v Telči a pátrat po případných nesmyslech, které v představách o ní a jejích bývalých obyvatelích možná někdy panují.

Vše doplní doprovodný program mladých vědců z GOB a SOŠ Telč. Zbývající smysly (hmat, chuť a čich) si můžete vyzkoušet během prohlídky a nejlépe v naší univerzitní cukrárně-kavárně Haas, která bude po celou dobu otevřená.

Noc vědců se uskuteční v pátek 30. září 2022 od 18:00 hod. v budově Univerzitního centra Telč.

Podrobnější informace včetně programu