Nové knihy | květen 2024

Květnové knižní novinky v knihovně UCT.

29. 4. 2024

Bez popisku

Zdeněk Matějček: Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte
Eduard Stehlík: Lidice: příběh české vsi
Jakub Marek: Podzemí slov aneb výpravy pod povrch češtiny
Michal Anděl: Velké dějiny Zemí Koruny české: Lékařství
Bali & Lombok: turistický průvodce
Dagmar Urbánková: Umřel Brežněv
Karel Černý: Hasičské automobily na Vysočině
Judita Kučerová: Lidová píseň v hudební výchově na základních a středních školách v ČR
Kateřina Zábrodská: Variace na gender
Hana Stehlíková Babyrádová: Z hloubi duše: psychologické aspekty výtvarného projevu
Petra Banďouchová: Poradní kruh jako součást školní praxe
A. Pavel Noga: Blízko / daleko
Ivan Balák: Moravský kras a okolí
Johana Hovorková: Vyprávěj mi o komunismu
Kolektiv autorů: Hrad Štamberk u Telče

Knižní tip

Eduard Stehlík: Lidice – příběh české vsi

Proč si přečíst?

Na podobné příběhy nesmí lidstvo nikdy zapomenout!

Anotace:

Ve středu 10. června 1942 byla v rámci krvavých represálií, rozpoutaných nacisty po atentátu na zatupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vyhlazena středočeská obec Lidice. Muži starší patnácti let byli zastřeleni, ženy odeslány na doživotí do koncentračního tábora a děti, až na několik málo výjimek, zavražděny v plynových autech v Chelmnu nad Nerrem. Ves byla srovnána se zemí a její jméno vymazáno. Tento zrůdný zločin, který si vyžádal životy 340 lidických obyvatel, otřásl tehdy celým civilizovaným světem.
Kniha Eduarda Stehlíka s pomocí stovek unikátních, často dosud nikdy nepublikovaných fotografií, vypravuje příběh Lidic. Jak staré obce a jejích obyvatel, tak i bestiálního zločinu, který na ní byl německými okupanty spáchán. Rodila se na základě vzpomínek pamětníků tehdejších událostí, bádání v našich i zahraničních archivech a při studiu dokumentů i vzácných snímků dlouhá léta pietně opatrovaných přeživšími a jejich rodinami. Vznikla proto, abychom věděli, jak staré Lidice žily a co se zde v roce 1942 odehrálo. Věděli a nezapomínali.

Reakce čtenářů:

  • Knížku jsem dostal k narozeninám, můžu říct, že je perfektní. Velice odborné zpracování, popisky a příběhy rodin. Autor odvedl kus profesionální práce. Čest památce Lidickému obyvatelstvu! Knihu doporučuji.

  • Mám již první vydání. Nicméně toto je více rozšířené o fotografie i popisky, kniha je to moc krásná a domnívám se, že udělá radost každému, kdo se více zajímá o osud této krásné obce.

  • Osud této vesnice nesmí být nikdy zapomenut, a proto je svým způsobem nádherná tahle kniha Je plná fotografií a osudů obyvatel.

  • Stále je potřeba si historii připomínat, příběh Lidic je tak nelidský! Publikace velmi přehledná, důstojná. Určitě doporučuji navštívit i Památník Lidice, je tam citlivě vytvořené muzeum a procházka po místě, kde stály Lidice, to završí.

Úryvek z knihy:

„Lidice. Malebná česká ves ležící nedaleko Kladna západně od hlavního města Prahy. Nebýt hrůzného zločinu, který na ní a jejích obyvatelích spáchali 10. června 1942 němečtí nacisté, žila by vlastním životem a běžnými každodenními starostmi až do dnešních dnů. Dle zrůdného přání okupantů měla po staletích své existence zmizet beze stopy. Místo toho se nesmazatelně vepsala do světových dějin jako symbol nacistického teroru a bezpráví, ale i nezměrného hrdinství a touhy po svobodném životě. V době svého tragického konce měly za sebou Lidice dějiny staré nejméně šest staletí.​


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.