Celková rekonstrukce budovy v letech 2009–2011

V říjnu 2006 byl v rámci 2. výzvy Finančních mechanismů EHP/ Norska předložen projekt „Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu – Středoevropské centrum pro kulturní dědictví“. Rozhodnutím o poskytnutí dotace č. 91 bylo finálně potvrzeno poskytnutí grantu pro projekt. Jedná se o největší projekt v ČR podpořený z FM EHP/Norska (tzv. Norských fondů).

Obsahem projektu je kompletní rekonstrukce budovy bývalé jezuitské koleje, ve které sídlí Univerzitní centrum Telč (UCT). V rámci provozu UCT se pak v žádosti MU zavázala zřídit platformu Středoevropské centrum pro kulturní dědictví.

Hmotným výstupem projektu je zrekonstruovaná budova v památkové zóně UNESCO, vybudovaná v parametrech moderní vzdělávací infrastruktury s ubytovací kapacitou a zázemím (kavárna, knihovna, informační centrum).

Realizace rekonstrukce

• Přípravné a demoliční práce, proti–vlhkostní izolace, vybudování nové výtahové šachty a instalace výtahu, statické zajištění horizontální konstrukce spolu s opravami pater, instalace rozvodných sítí, odpadního systému a sanitárního zařízení, instalace nové vzduchotechniky.
  • Rekonstrukce arkád – vybourání vyzdívky, vybavení arkád rámy a prosklení.
  • Vybudování kanceláří, informačního centra, knihovny a studentské kavárny včetně stavby stupňovité posluchárny s vestavěným interiérem.
  • Instalace nábytku, audiovizuální techniky a výpočetní techniky.
  • Rekonstrukce střechy a vybudování kapacit pro krátkodobé ubytování formou mezonetových apartmánů (celkem 72 lůžek).

Harmonogram realizace

• Rekonstrukce – 1. etapa  (7/2009–1/2011)
    Celková rekonstrukce budovy, vybudování kanceláří, učeben, kavárny, knihovny a informačního centra. Rekonstrukce části střechy a vybudování 6 pokojů (12 lůžek).
  • Rekonstrukce – 2. etapa (4/2010–1/2011)
    Rekonstrukce zbývající části střechy a vybudování zbývající ubytovací kapacity
    (60 lůžek).
  • Instalace vybavení (1–3/2011)
    Objekt UCT bude plně vybaven volnými interiéry, audiovizuální technikou a počítačovou technikou dle standardů moderní vzdělávací infrastruktury.
  • Management projektu (1/2009–4/2011)
    Řízení a administraci projektu zajišťuje Odbor projektové podpory RMU ve spolupráci s Investičním odborem a dalšími složkami RMU (OF, EO, OVZ). Zprostředkujícím subjektem dotace je Ministerstvo financí ČR.
  • Provoz UCT (od dubna 2011)
    Zajišťuje management v čele s ředitelem UCT, v souladu s pravidly udržitelnosti projektu.
1. etapa rekonstrukce  – oprava pláště budovy

Indikátory projektu

Popis cílů výsledků Indikátor Cílový stav
Zlepšení podmínek Masarykovy univerzity pro studium a výuku Počet fungujících učeben 23
Počet přednáškových sálů s kapacitou nad 70 osob 2
Počet m2 zrekonstruované podlahové plochy 5 000
Studijní a informační centrum s vybudovanou knihovnou Počet zřízených knihoven 1
Počet zřízených informačních center 1
Počet instalovaných výtahů 1
Zvýšení kapacity Počet sedadel v zrekonstruovaných učebnách 600
Počet lůžek pro dočasné ubytování 72
Počet rekonstruovaných a upravených kanceláří pro management a vyučující 22

Výsledkem projektu je více než 5000 m2 zrekonstruovaných a nově vybudovaných ploch, které tvoří učebny, posluchárny a pracovny pedagogů.

Fotogalerie