Newsletter 05/2022
2. 5. 2022, 21:19

V Univerzitním centru žijeme vzdělávacími akcemi, ale i odkazem malířky Míly Doleželové

Po dlouhé době jsme se dočkali normálního provozu a od května nás čeká řada událostí, ze kterých by si každá zasloužila samostatný příspěvek. Pojďme jen k tomu nejdůležitějšímu.

Naše centrum zaznamenalo mimořádný úspěch, když se nám podařilo podruhé získat podporu z fondů EHS (tzv. Norských fondů). Tentokrát to bylo s projektem „Svět Romů v díle malířky Míly Doleželové – expozice a kulturně vzdělávací program Středoevropského centra pro kulturní dědictví v Telči“ v programu Kultura. Pod tímto dlouhým názvem se skrývá zejména vybudování stálé expozice telčské malířky Míly Doleželové, včetně výtvarných ateliérů, a popularizace jejího díla. Ve spolupráci s Muzeem romské kultury Brno a naším norským partnerem Romano kher, budeme v Telči pořádat i řadu tzv. měkkých aktivit, tzn. koncertů, výtvarných a hudebních dílen, přednášek a vzdělávacích pobytů. Dvouletý projekt s udržitelností do roku 2029 odstartoval 1. května 2022. Tedy roce, kdy by paní Míla oslavila 100 let. Je to skvělá příležitost, jak splatit dluh, který vůči této mimořádné malířce má nejen běžná veřejnost, ale zejména umělecká i akademická obec.

Vzhledem k příznivé epidemické situaci, a také trpělivosti, možná až tvrdohlavosti, našich posluchačů, se nám v Telči podařilo prezenční formou dokončit další ročník Univerzity třetího věku. Těšíme se tak i na slavnostní zakončení, které proběhne na začátku června v našem centru.

Z univerzitního nádvoří jsme již deinstalovali železnou „Wave“ (vlnu) sochaře Jana Dostála nominovanou v anketě Kraje Vysočina Zlatá jeřabina na skutek roku 2021. Čím nádvoří zaplníme pro letošní sezonu, se nechte překvapit, určitě to ale bude stát za návštěvu.

A ještě k akcím. Celé léto by mělo být ve znamení kulatých oslav (30 let od zápisu Telče na seznam UNESCO, 40 let Prázdnin v Telči, 100 let Míly Doleželové a možná i další). Doufejme, že i přes všechny aktuální problémy se k nám do Telče vrátí letní sezóna v plné síle a my si spolu všechny akce užijeme. Pohled do kalendáře napovídá, že minimálně těch vzdělávacích či kulturních akcí bude hodně, a to je opravdu hodně dobře.

Míla Doleželová je s námi v Telči

Malířka, která patří částí svého života a díla právě k Telči a také jejímu okolí. Její obrazy můžeme nalézt na různých světadílech a právem patří k těm, které můžeme nazvat mimořádnými.

Rádi bychom právě tyto vzpomínky zprostředkovali těm, které Míla Doležalová oslovila a oslovuje. Obracíme se na vás tedy s prosbou: zašlete nám své příběhy, jak se do vaší domácnosti její obrazy dostaly, co je na nich „oslovujícího“, když se na ně podíváte. Zašlete nám své vzpomínky na setkávání s touto umělkyní, třeba i zdánlivé maličkosti.

Podrobnosti

Pro aktuální informaci o možnostech ubytování v našem centru se obracejte na Jarmilu Svobodovou,
T: 606 036 043
E: svobodova@rect.muni.cz

Setkání s poezií v květnové Telči na pomoc městu Charkov

Druhý květnový pátek 13. května od 16.30 hodin přivítá knihovna Univerzitního centra v Telči hned dva autory. Ze svých básní přijede z nedaleké Staré Říše číst do Telče básnířka a výtvarnice Marta Veselá Jirousová, dcera Ivana Martina Jirouse. S ní během večera vystoupí kolínský básník Tomáš Pavlík, který v Telči představí svojí nedávno vydanou sbírku Cesta od Eurydiké.

Autorská čtení doprovodí na klavír Stanislav Lyaschenko po útěku z Charkova už několik týdnů pobývající v okolí Telče. Během večera zazní například úryvky ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka nebo skladby francouzských a ukrajinských autorů. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na pomoc Ukrajině.

Podrobnosti
Květnové knižní novinky v knihovně UCT

Pro veřejnost (výstavy, koncerty, přednášky)

volně přístupné na základě aktuální epidemiologické situace
(pro upřesnění informací prosíme kontaktujte Ilonu Martinů, tel. 774 886 640)

Obnovení Libušína, slavné stavby Dušana Jurkoviče na Pustevnách

Přednáška účastníků, kteří se podíleli na architektonicko-stavební obnově této památky. Vystoupí generální ředitel Valašského muzea v přírodě, zpracovatel projektové dokumentace a zástupce stavební firmy.

12. května 2022 v 18.00 hod.
přednášková místnost UCT

vstup volný

 

Osmdesáté výročí operace ANTHROPOID

Je to již osmdesát let od atentátu na zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha („kata českého národa“).

přednáší Pavel J. Slavík

30. května 2022 v 17.00 hod.
přednášková místnost P2

vstup volný

František Havelka - vzpomínka na telčského malíře

Výstava v prostorách Univerzitního centra.

11. 4. - 10. 6. 2022
knihovna UC Telč

volně přístupné
v provozní době knihovny

Kalendář akcí

Přehled vybraných akcí - květen

po 2. – čt 5. 5. 2022

Genetická toxikologie a prevence rakoviny

Pořadatelem konference je Ústav experimentální medicíny AV ČR

pá 6. – so 7. 5. 2022

Výjezdní zasedání

Pořadatel Právnická fakulta MU.

čt 12. – ne 15. 5. 2022

Kemp talentované mládeže

Organizátorem akce je Český florbal.​

út 17. – pá 20. 5. 2022

Letní škola 

Organizátorem je Centrum zahraniční spolupráce MU.

pá 20. – ne 22. 5. 2022

XIII. Studentská konference FAV

Pořadatel je Ústav filmu a audiovizuální kultury FF MU.

st 25. – pá 27. 5. 2022

Hodnocení kvality vysokých škol

Pořadatelem konference je RMU.

Fotoreportáž z uplynulého měsíce

Přihlaste se k odběru newsletteru Archiv zpráv

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Youtube