Je asi zbytečné psát, že situace kolem války na Ukrajině změnila, doslova během pár dnů, priority i plány nás všech. Univerzitní centrum nevyjímaje. Je to další zásah do našich životů, které se ještě nestačily vrátit do normálu po covidové epidemii. Nezbývá než si přát, aby válka a s ní spojené lidské utrpení, nejistota a obavy z budoucnosti skončily co nejdříve.
Pro Masarykovu univerzitu je to další výzva dokázat, že svou třetí (kulturní, společenskou) roli bere vážně. Dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity organizuje materiální sbírky, pomáhá uprchlíkům s organizací ubytování a vyřízením úředních záležitostí, tlumočením či výukou českého jazyka.
Nebýt ukrajinského konfliktu, provoz – a asi nejen v Univerzitním centru – by se pomalu vrátil do běžného rytmu. Konečně máme bílý stupeň covidového semaforu, probíhá prezenční výuka U3V a jsou tu první vzdělávací i kulturní akce ohlašující mimořádně zajímavou sezónu. O Telč je na Masarykově univerzitě velký zájem a to je skvělé. Doufejme, že se k našim akcím a plánům dostaneme příště, rozhodně je na co se těšit.
Na závěr ještě jedna pozvánka. Letos poprvé jsme se rozhodli udělat ozvěny brněnských Masarykových dnů, pořádaných každoročně jako připomínku narození TGM. Letošní téma mělo být Masaryk a vzdělávání, ale jak asi všichni chápeme, všechno bylo jinak. Pokud vás tedy zajímá nejen osobnost TGM a jeho vztah ke vzdělávání, ale i politické a historické kontexty aktuálních událostí a chcete si o nich popovídat s mimořádně zajímavými hosty, určitě si nenechte ujít skvělou příležitost a přijďte 8. dubna v 19 hodin do Univerzitního centra. Čeká vás setkání se dvěma skvělými akademiky Masarykovy univerzity. Děkanem Fakulty sociálních studií a předním českým politologem Stanislavem Balíkem, a rovněž velmi vyhledávaným, historikem Jiřím Hanušem.
|