Letošní duben je pro naše centrum skutečně výjimečný. Připomeneme si, že od slavnostního otevření Univerzitního centra po kompletní rekonstrukci (11. 4. 2011), kterou naše prostory prošly v letech 2009-2011, uplyne rovných 10 let. Masarykova univerzita tehdy investovala do opravy jedné z nejvýraznějších telčských budov více než 150 milionů korun, z velké části získaných v rámci 2. výzvy Finančních mechanismů EHP/Norska (tzn. Norských fondů). Projekt „Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu – Středoevropské centrum pro kulturní dědictví“ byl největším projektem svého druhu.
Masarykova univerzita získala v Telči, a tím i v Kraji Vysočina, svůj pevný bod, který má určitý nezpochybnitelný společenský dopad na dění v tomto regionu. A s využitím a rozvojem Univerzitního centra počítá i ve svém Strategickém záměru na období 2021-28, kde je součástí řady aktivit chystaných v rámci Kulturního centra Masarykovy univerzity.
V březnu jsme si připomněli 171. výročí narození Tomáše G. Masaryka, našeho prvního prezidenta a patrona Masarykovy univerzity. K této příležitosti natočili reportéři z MUNI TV video nejen o našem centru, ale především o jednom z pokladů Muzea Vysočiny Jihlava. Reportáž o zlatém peru, které Masaryk obdržel při své návštěvě Telče v roce 1928 jste mohli vidět v rámci Masarykových dnů 2021: Masaryk a ti druzí.
Všechny další reportáže, přednášky, koncerty a materiály
volně přístupné na základě aktuální epidemiologické situace (pro upřesnění informací prosíme kontaktujte Ilonu Martinů, tel. 774 886 640)
Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši
Výstavní panely připomínají úspěšnou letní výstavu, která zakončila pětiletý projekt s názvem Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Úkolem projektu bylo poznat a popsat fungování řádu v Telči, vztah majitelů panství, členů jezuitského řádu, představitelů katolické církve a městské komunity.
Výtvarný plenér 2019
Výstava představuje kresby a fotografie posluchačů kurzu Univerzity třetího věku. Vystavované práce vznikly v tematicky zaměřeném kurzu nazvaném Výtvarný plenér, který se již po třinácté konal v Telči.
Lenka Dvorníková – Včelová (1959-2018) … taková byla …
Společně s kolegy z Muzejního Spolku Telč a telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava je připravená nová retrospektivní výstava obrazů a kreseb paní Dvorníkové.
Výstava zapadá do našeho cyklu o telčských malířích, ve kterém bychom chtěli každý rok představit alespoň jednoho buď známého, nebo i zcela neznámého malíře. Jaká byla Lenka Dvorníková-Včelová si budete moci připomenout v prostorách univerzitní knihovny.
10 let od otevření UCT po kompletní rekonstrukci
Slavnostní otevření UCT se uskutečnilo 11. dubna 2011 na nádvoří univerzitního centra.
Tato událost byla završením realizace projektu Telč – rehabilitace bývalého jezuitského areálu, největšího projektu podpořeného z Finančních mechanismů EHP/Norska v České republice.