Newsletter 12/2020
1. 12. 2020, 14:07  |  English

Letošní Adventní setkávání v Univerzitním centru bude celý prosinec!

Advent je především časem přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti. V západní tradici je adventní období také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu a odpočinek v zimě.

Zároveň jsme si zvykli, že každý rok v tomto čase pořádáme v Univerzitním centru adventní setkání, na kterém bylo možné se nejen vánočně naladit, ale i si prohlédnout či zakoupit výrobky studentů SOŠ a SOU Třešť. Také jsme si už ale zvykli, že letos je všechno jinak. Nemusí to být ale vždy jenom špatně.

Máme proto velkou radost, že vás můžeme pozvat na „trochu jiné“ Adventní setkání do Univerzitního centra, které potrvá po celý prosinec.

Ve spolupráci s telčskou pobočkou Muzea Vysočiny JihlavaZUŠ Telč jsme v Telči otevřeli další prostor, kam můžete přijít, prohlédnout si Betlém ze slámových soch Lindy a Lukáše Reisových, dát si něco dobrého z okénka naší univerzitní cukrárny-kavárny Haas (každý den 14-17 hodin, aktuální informaci o otevírací době naleznete na FB profilu) a užít si vánoční náladu.

Chybět nebude ani nabídka adventních a vánočních výrobků, které letos připravili holky a kluci z Dětského domova v Telči (více informací: Lucie Zemanová, tel. 731 404 899). Navíc u nás budete moci přispět dobrovolným vstupným na provoz mobilního hospice Sdílení (to je ale možné i rovnou na účet veřejné sbírky: 100011997/7940).

A pokud to jen trochu půjde, připravíme i další program (např. vánoční koncert ZUŠ Telč). Snad jsme tak založili novou zimní tradici! Je to prostě krásné spojení telčských institucí a taky zpráva, že pořád žijeme. Za to se určitě patří všem poděkovat, zejména v této tolik těžké době.

Děkujeme a přejeme klidný Advent!

Noc vědců v Telči zahájena

Letošní Noc vědců byla úplně jiná, než jste byli doposud zvyklí. Program na téma Člověk a robot byl kompletně připraven on-line a letos poprvé se do něj zapojilo i naše Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči. Představili jsme společnou prezentaci hned několika vědeckých institucí v podobě komentované virtuální prohlídky výstavy Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. Ta navázala na pětiletý projekt společně realizovaný Historickým ústavem Akademie věd ČR, telčským pracovištěm Národního památkového ústavu a Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR.

Průvodcem Nocí vědců na MUNI, a také tak trochu patronem naší virtuální výstavy, se stal robot Karel, který se prý do Telče zamiloval. Čekal ho sice jen virtuální výlet, ale zato do období raného novověku, které je pro roboty opravdovým pravěkem. V Telči mohl Karel, a samozřejmě i všichni zájemci o naší prezentaci, nejen ve virtuálním prostoru projít většinu areálu bývalé jezuitské koleje, ale především se seznámit s výzkumnou prací v oborech jako jsou historie, archeologie, ale třeba i s vytvářením 3D modelů. Hlavně to ale bylo o jezuitech, kteří v Telči působili v 17. a 18. století. Interaktivní expozice se zaměřila na život zdejší jezuitské komunity, zejména do způsobu prožívání tzv. třetí probace – závěrečné fáze formace jezuity, pro kterou byl zdejší dům zřízen. Zároveň ilustrovala, jak probíhá spolupráce institucí v rámci mezioborového výzkumu.

Noc vědců byla zahájena v pátek 27. listopadu a naše prezentace je bez vstupného či registrace přístupná na adrese www.nocvedcu.cz (dostupná bude do 31.12.2020).

Navštivte virtuální prohlídku UC Telč

Výstavy

(pro upřesnění informací o výstavách prosíme kontaktujte Ilonu Martinů, tel. 774 886 640)

PRODLOUŽENO: Expozice Uloupené umění
- panelová výstava Centra pro dokumentaci majetkových převodů a kulturních statků obětí II. sv. války, bude vzhledem k možnému uvolnění protiepidemických opatření k vidění v prostorách před univerzitní knihovnou až do konce roku. Na osudech původních vlastníků jsou představeny nejen jejich sbírky, válečné a poválečné nakládání s uměleckými artefakty, ale též jednotlivé instituce, které židovský majetek spravovaly či stále spravují. Více informací v univerzitní knihovně.

Slámový Betlém
- letos poprvé si můžete prohlédnout vánoční instalaci na nádvoří Univerzitního centra. Motiv Betléma ze slámových soch manželů Raisových doplní i další drobné vánoční prvky, o které se společně postaraly pracovnice Univerzitního centra a telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.
Přístupné jsou do konce roku v provozní době cukrárny-kavárny Haas (obvykle každý den od 14 do 17 hodin nebo po dohodě). Vstup volný.

Přihlaste se k odběru newsletteru Archiv zpráv

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Youtube